Písně Hany Zagorové ožily v Divadle Kalich

V pátek 16. září proběhla v Divadle Kalich premiéra nového původního muzikálu Biograf láska s písněmi legendy české populární hudby, paní Hany Zagorové.

Dlouho očekávaný původní český jukebox muzikál Biograf láska se minulý týden poprvé představil divákům v rámci předpremiér a také slavnostní premiéry, která se konala 16. září za účasti tvůrců muzikálu. Na slavnostním večeru bohužel chyběla osobnost ze všech nejdůležitější, a sice Hana Zagorová, z jejíchž písní byl muzikál sestaven. Smutek nad nedávným odchodem jedné z největších legend české populární hudby však nezastínil samotnou premiéru, která se naopak nesla v dojemné a příjemné atmosféře.

Scénář k novému muzikálu napsala spisovatelka, scénáristka a publicistka Uljana Donátová. S pomocí písní Hany Zagorové vytvořila příběh, v jehož centru stojí tři ženské hrdinky: „Chtěla jsem laskavý příběh s písničkami Hany Zagorové, který může prožít úplně každý. Proto tři hlavní ženské postavy, okolo nichž se celý děj muzikálu točí, dokáží i vážné situace přijímat s humorem a nadhledem, dokáží se navzájem tak trochu špičkovat, dělat si ze sebe legraci, ale v důležitých okamžicích se podržet.“ V hlavních rolích kamarádek se na premiéře představily stálice divadla – Marie Křížová, Kateřina Bohatová a Michaela Tomešová. Naopak poprvé se jako režisér v Divadle Kalich představil Jan Kříž, který kromě režie vytvořil také scénografii k představení – a debut to byl povedený. Křížova režie představuje příběh s lehkostí, přičemž nechybí ani dobré nápady. Jednoduchá scéna pak příjemně dokresluje jednotlivé výstupy a obejde se bez zdlouhavých přestaveb. Energii do představení vnáší choreografie Petry Parvoničové a vše doplňují kostýmy Radka Fišera.

Premiérové obsazení při děkovačce.

Muzikál Biograf lásky zaujme zejména hudební stránkou díla, která dokazuje, že písně Hany Zagorové jsou nesmrtelnou součástí kánonu české populární hudby a rovněž srdcí mnoha diváků. To je navíc umocněno výkony umělců, kteří se nejednoduchého úkolu interpretovat tyto důvěrně známé skladby zhostili se ctí. Oproti některým jiným jukebox muzikálům navíc nepůsobí „oslí můstky“ k jednotlivým písním příliš strojeně či směšně. Jednotlivé složky představení pod režijním vedením Jana Kříže spolu ladí a působí celistvým dojmem. A pokud se všechny reprízy navíc ponesou na vlně milé atmosféry, která panovala při premiéře, dílo si jistě najde řadu nadšených diváků.

Premiéra se neobešla bez vzpomínky na paní Hanu Zagorovou. Zleva: Michaela Tomešová (Alča) & Marie Křížová (Eva)

PREMIÉROVÉ OBSAZENÍ – 16. 9. 2022

Eva – Marie Křížová
Jana – Kateřina Bohatová
Alča – Michaela Tomešová
Alex – Roman Tomeš
Ben – Zbyněk Fric
Přemek – Přemysl Pálek
Markéta – Felicita Prokešová
Lékařka – Kateřina Poláčková
Linda – Adéla Vágnerová
Tomáš – Tobiáš Freja
Taneční company – Martina Grbavčicová, Kateřina Górnioková, Karolína Havelková, Kateřina Poláčková, Jiří Minařík, Lukáš Prokop, Šimon Muška, Jiří Marek

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Scénář – Uljana Donátová
Režie, scénografie – Jan Kříž
Choreografie – Petra Parvoničová
Kostýmy – Radek Fišer
Hudební nastudování – Ľubomír Dolný
Producenti – Divadlo Kalich, No.Art