Oscar Hammerstein II. by oslavil 125. narozeniny

Na 12. července připadá výročí narození jednoho z nejvýznamnějších muzikálových libretistů, textařů a producentů všech dob – Oscara Hammersteina II.

Oscar Hammerstein pocházel z divadelnické rodiny, nejprve studoval práva, ale i on se brzy nechal zlákat divadlem a hudbou. Během svého života psal texty a libreta k operetám a muzikálům Rudolfa Frimla, George Gershwina, Vincenta Youmanse, Emmericha Kálmána, Jerome Kerna a především Richarda Rodgerse.

Hammerstein vlastně celý život usiloval o neustálé zvyšování kvality děl, která spoluvytvářel, a to větším zaměřením na jejich libreta, respektive příběh a charaktery postav. Snažil se o to, aby jeho díla nebyla jen veselou zábavou bez myšlenky jako tomu bylo obvyklé v předchozí éře revue, ale aby měla skutečnou literární a dramatickou hodnotu. A tak není divu, že právě Hammerstein stál spolu se skladatelem Jerome Kernem v roce 1927 za vůbec prvním muzikálem v historii – byla jím Show Boat, tedy Loď komediantů.

Ačkoliv Oscar Hammerstein II. vytvořil Loď komediantů se skladatelem Jerome Kernem, nejvíce ho proslavila jeho spolupráce s Richardem Rodgersem. Oba muži spolu totiž napsali tak slavné muzikálové tituly jako Oklahoma!, Carmen Jones, Carousel, South Pacific, Král a já (The King and I) nebo Za zvuků hudby (The Sound of Music), který se stal jejich snad největším úspěchem vůbec. Většina z nich se dočkala také filmové adaptace.

Hammerstein byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších libretistů v historii Broadwaye – v centru jeho muzikálů totiž stojí příběhy, ne jen písně nebo hvězdy, jako tomu bylo v mnoha případech dříve. Jak později řekl Stephen Sondheim: „Hammerstein přivedl americký muzikál k maturitě. Ve své době byl velkým inovátorem a experimentátorem – Loď komediantů nebo Oklahoma! byly totiž ve své době něčím zcela nevídaným a znamenaly obrovský risk.“ Sám Sondheim považuje Hammersteina za svého učitele a velký vzor.

Oscar Hammerstein II. během svého života napsal přes 850 písní a za svá díla získal osm Cen Tony a také dva Oscary. Zemřel na rakovinu v roce 1960 ve věku 65 let. Na jeho počest se následující večer na newyorském náměstí Times Square shromáždilo 5 tisíc lidí, v jeho okolí byla zastavena veškerá doprava a v centru Manhattanu zhasla na 3 minuty všechna světla. Všichni tak vzdali poctu muži, který toho pro broadwayský muzikál tolik udělal. Jednalo se o největší poctu tohoto druhu, která kdy byla nějakému autorovi uspořádána.