Ladislav Županič

V dnešním článku zavzpomínáme na herce, dabéra a divadelního ředitele Ladislava Županiče, který v prosinci minulého roku zemřel náhle ve věku 80 let.

Ladislav Županič se narodil v Prostějově v roce 1943. Vystudoval herectví na brněnské JAMU a svou kariéru začínal v populárním divadélku Paravan. Na přelomu 60. a 70. let pak nastoupil do angažmá v Hudebním divadle Karlín, jemuž zůstal věrný až do začátku nového milénia. Během několika desetiletí na této scéně vytvořil řadu výrazných rolí v operetách a především muzikálech, ať už Riffa ve West Side Story, Clifforda Bradshawa v Kabaretu, Lorence Pořízka ve Zvonokosech, Horáce Vandergeldera v Hello, Dolly!, Jerryho / Dafné v Sugar – Někdo to rád horké čihned dvakrát profesora Higginse v My Fair Lady.

Ladislav Županič jako Albín v Kleci bláznů

V 90. letech pak zazářil jako Albín v muzikálové Kleci bláznů (La Cage aux Folles), která mu vynesla i Cenu Thálie. Druhou Thálii pak získal za své celoživotní mistrovství. Hrál také v mnoha filmech, jako jsou například Vesničko má středisková, Princezna ze mlejna, Kameňák, či seriálech Arabela, Pojišťovna štěstí nebo Ošklivka Katka. Výrazný byl také v dabingu – kromě stovek jiných rolí zůstane asi navždy zapsaný v uších diváků jako český hlas Clinta Eastwooda.

Ladislav Županič byl od roku 1993 deset let ředitelem Hudebního divadla Karlín. Především se mu podařilo v složitých transformačních 90. letech uchránit samotnou existenci Hudebního divadla Karlín proti mnoha nejrůznějším tlakům, které usilovaly o zrušení divadla, rozpuštění jeho souboru a získání budovy pro své projekty. Kromě toho divadlo tehdy uvádělo inscenace klasických muzikálů a operet na velmi vysoké umělecké úrovni a s řadou špičkových českých herců. Županič navíc kromě slavných interpretů dával výrazné příležitosti i začínajícím nováčkům. Prostor měla také původní česká tvorba. Během jeho vedení zaznamenala tato pražská scéna řadu výrazných uměleckých úspěchů včetně udělení osmi Cen Thálie.