Beetlejuice se představí v české premiéře

Ve středu 20. března proběhla na Malé scéně Hudebního divadla Karlín tisková konference k jeho připravované novince – broadwayskému muzikálu Beetlejuice.

Muzikál Beetlejuice vychází ze stejnojmenné takřka kultovní hororové komedie Tima Burtona z roku 1988 s Michaelem Keatonem v hlavní roli. Snímek oblíbeného režiséra, z jehož děl jmenujme například Batmana, Střihorukého Edwarda, Karlíka a továrnu na čokoládu, Alenku v říši divů, Ospalou díru, Temné stíny či filmové zpracování muzikálu Sweeney Todd, se ihned po svém uvedení stal diváckým hitem a patří mezi deset vůbec nejvýdělečnějších filmů zmíněného roku.

Vizuál k filmu z roku 1988

Muzikálová podoba Beetlejuice se poprvé divákům představila roku 2018 ve Washingtonu, odkud se následující rok přesunula na Broadway do divadla Winter Garden, kde bylo její uvádění přerušeno covidovou pandemií. Po znovuotevření divadel se muzikál na Broadway vrátil do divadla Marquis, a celkově se tak dočkal více než tisíce repríz.

Beetlejuice získal srdce amerického publika svou energickou a expresivní hudbou, nápaditou scénografií a kostýmy, které vycházejí z ikonického vizuálního stylu Tima Burtona. Muzikál s sebou přináší směsici temné komedie, temného humoru a dojemných momentů.

Trailer k broadwayskému uvedení muzikálu

Hudební divadlo Karlín slibuje uvedením muzikálu Beetlejuice opravdu velkolepou podívanou (což demonstrovalo již na tiskové konferenci) za použití nejmodernějších divadelních technologií, jejímž základem má být zbrusu nová imerzní zvuková aparatura a obnovený světelný park. Přispět ke světové úrovni českého nastudování má i mezinárodní tvůrčí tým. V jeho čele stojí americký režisér Gabriel Barre (Ragtime, Barnum), který s karlínským divadlem spolupracoval již na muzikálu Legenda jménem Holmes, britský scénograf Dave Benson (pro DJKT: Sweeney Todd, Billy Elliot, Něco shnilého!) a dvojnásobný držitel Ceny Tony, držitel Ceny Drama Desk, člen americké Divadelní síně slávy a broadwayská legenda na poli světelného designu, Ken Billington (Sweeney Todd, Chicago, Sunday in the Park with George). České přebásnění a překlad pak vznikne pod rukama Ondřeje Gregora Brzobohatého, choreografii vytvoří Ivana Hannichová. V hlavních rolích českého Beetlejuiceu se představí Jan Sklenář jako Beetlejuice a Ines Ben Ahmed jako Lydia. Dále se diváci mohou těšit na řadu známým divadelních, televizních i filmových tváří.

Marek Lambora (Adam) & Tereza Rychlá (Barbara)

Premiéra muzikálu Beetlejuice v Hudebním divadle Karlín je naplánována na začátek listopadu letošního roku, což je velmi příhodné. Od května do konce září totiž bude v Obecním domě probíhat výstava Tim Burton: Návraty (jejímž je Hudební divadlo Karlín partnerem), věnovaná právě slavnému režisérovy, který navíc momentálně připravuje druhý díl své slavné hororové komedie pod názvem Beetlejuice Beetlejuice, jehož premiéra je ohlášena na začátek září. Dá se tak s nadsázkou říci, že letošní rok bude patřit Timu Burtonovi a jeho excentrickému a zábavnému démonovi se zelenými vlasy. Hudební divadlo Karlín si tak nemohlo vybrat lepší chvíli k uvedení tohoto oblíbeného broadwayského muzikálu v České republice. Bude navíc jedním z úplně prvních divadel, která tuto inscenaci představí divákům v Evropě (zatím existuje pouze norské nastudování pro výletní loď Norwegian Viva, Švédsko pak plánuje uvedení na září letošního roku), “předběhne“ tak například i slavný londýnský West End.

Marek Taclík (Charles) & Iva Pazderková (Delia)

OBSAZENÍ

Beetlejuice – Jan Sklenář
Lydia – Ines Ben Ahmed
Barbara – Eva Burešová / Tereza Rychlá
Adam – Marek Lambora / Roman Tomeš
Charles – Jakub Kohák / Marek Taclík
Delia – Dasha / Iva Pazderková
Otho / Juno / Kněz / Maxie – Richard Genzer / Viktor Javořík
Miss Argentina / Maxine – Kristýna Jedličková / Karolína Vágnerová
Skautka – Viktorie Tandlerová / Michaela Tomešová

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Hudba a texty písní – Eddie Perfect
Scénář – Scott Brown, Anthony King
Překlad, české texty písní – Ondřej Gregor Brzobohatý
Režie – Gabriel Barre (USA)
Choreografie – Ivana Hannichová
Hudební nastudování – Kryštof Marek
Scéna – Dave Benson (VB)
Kostýmy – Michaela Horáčková Hořejší
Light design – Ken Billington (USA)
Sound design – Petr Ackerman
Masky – René Stejskal 
Loutky – Iva Zemanová
Sbormistryně – Sára Bukovská
Ředitel divadla a producent – Egon Kulhánek
Umělecký ředitel a výkonný producent – Pavel Polák