40 let od úmrtí Jiřího Maláska

Koncem září uplynulo čtyřicet let od úmrtí Jiřího Maláska – klavíristy, hudebního skladatele a aranžéra, který se do povědomí zapsal především svou hudbou pro desítky televizních filmů, seriálů a pořadů. Na svém kontě má však mimo jiné také úspěšné filmové muzikály.

Jiří Malásek se narodil 7. srpna 1927 v Brně. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl profesionálně věnovat hudbě. Nejprve vystudoval gymnázium a po maturitě nastoupil na právnickou fakultu. Jako nadšený samouk se však věnoval i hře na klavír a brzy se k právům přidala i konzervatoř. Od konce padesátých let pak coby klavírista pravidelně vystupoval v barech a později spolupracoval jako sólový pianista i s nejrůznějšími hudebními tělesy včetně legendárního Orchestru Karla Vlacha.

V roce 1955 získal zaměstnání v Československém rozhlasu, k němuž se později přidala i Československá televize. Právě v rozhlasu se Malásek seznámil s Jiřím Bažantem, s nímž vytvořil klavírní duo. Společně aranžovali hudbu a přetvářeli evergreeny a známé muzikálové písně ve stylu tehdejšího vkusu a swingových ohlasů. Malásek navíc skládal populární písně a čím dál více se věnoval také filmové hudbě. Z filmových muzikálů s hudbou Jiřího Maláska si největší popularitu získaly snímky z šedesátých let Starci na chmelu a Dáma na kolejích, na nichž spolupracoval s Jiřím Bažantem a Vlastimilem Hálou. První titul vypráví o středoškolácích na chmelové brigádě, druhý pak o řidičce tramvaje snažící se vyrovnat s nevěrou svého muže. Kromě hudby k filmovým muzikálům zkomponoval Malásek muzikály i pro divadla napříč republikou, například Světla metropole, Zlatovlasá Maud, Angličan na rožni nebo Bláznivá neděle v lázních.

Jiří Malásek žil vždycky naplno a snaž až hekticky. Jeden čas měl dokonce tři různá zaměstnání a zapomínal se šetřit, což vedlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu. V srpnu 1983 utrpěl během svého hostování v Brně slabší infarkt, který brzy následovala mnohem vážnější srdeční ataka, jejímž následkům Malásek podlehl. Zemřel 27. září 1983 ve věku pouhých padesáti šesti let. Byl ženatý a měl dva syny – starší Petr kráčí v jeho šlépějích a stejně jako jeho otec se na české hudební scéně etabloval ve vyhledávaného klavíristu a skladatele.