Velký prázdninový muzikálový přehled

V souvislosti s rozvolňováním protikoronavirových opatření se ke svému provozu mohla od konce května vrátit také česká divadla. Vzhledem k dlouhému uzavření divadel se řada z nich rozhodla přivítat diváky i v letních měsících, kdy obvykle bývají divadelní prázdniny. Spousta z nich využila také velkého potenciálu open-air scén, kde jsou opatření nejmírnější, a tak mají diváci tyto prázdniny opravdu z čeho vybírat. Připravili jsme tedy rozsáhlý přehled toho, jak se jednotlivá divadla vrací do provozu, kam se o prázdninách mohou muzikáloví příznivci vypravit či co pražské i mimopražské scény pro diváky připravují po prázdninách.

Hudební divadlo Karlín startuje od července open-air uvádění svých muzikálů na své nové letní scéně v Letňanech. Během léta divákům premiérově nabídne český muzikál Rebelové, dále Sestru v akci, Carmen a koncertní provedení rockové opery Jesus Christ Superstar. Od počátku podzimu pak plánuje divadlo návrat na svou domovskou scénu v Karlíně. Tam přijdou na řadu další tituly z karlínského repertoáru – tedy kromě zmíněných muzikálů také Addams Family, Legenda jménem Holmes, Čas růží nebo Dracula. Na poslední dvě zmíněné inscenace se v rámci letních scén mohou diváci vypravit už o prázdninách na některé z českých a moravských zámků. 

Oproti tomu na inscenace Divadla Kalich si budou muset diváci počkat až na novou sezónu do kamenného divadla. V září a říjnu se mohou těšit na Krysaře a Vodu (a krev) nad vodou, v říjnu se přidají také Vlasy, Johanka z Arku, Mauglí a Pomáda, v listopadu Robin Hood a znovu se na repertoár divadla vrátí také odderniérovaná Horečka sobotní noci.

Divadlo Broadway s většinou svých inscenací také počká do nové sezóny. V rámci letních scén se diváci mohou těšit pouze na muzikál Tři mušketýři, za kterým se mohou v červenci vypravit do Kroměříže či na Sychrov, a muzikál Muž se železnou maskou, který se v polovině srpna představí na letní scéně Opočno. V září se pak na stálý repertoár divadla vrátí Mýdlový princ a Kat mydlář, svou oficiální premiéru pak bude mít nový muzikál Láska nebeská.

Do oblasti zájmu příznivců muzikálů se v poslední době přidala také Městská divadla pražská svými inscenacemi Lazarus v Divadle Komedie a Elefantazie v Divadle ABC, na která se diváci mohou přijít podívat i o prázdninách. Muzikál Lazarus bude k vidění v Komedii dvakrát začátkem července a dvakrát na konci srpna. Speciální koncertní verze Lazarus Speciál pak proběhne 19. a 20. srpna v Šapitó Azyl78. Muzikál Elefantazie se o prázdninách vrátí do divadla ABC v termínech 20. července, kdy proběhne také křest nového CD s písněmi z inscenace, a 23. a 24. srpna. Kromě zmíněných muzikálů mají Městská divadla pražská nově na repertoáru také hudební inscenaci z pera Ondřeje Havelky a Martina Vačkáře Zítra swing bude zníti všude. Jedná se o hudební komedii z poválečné swingující Prahy s živým orchestrem Melody Makers, jenž měla slavnostní premiéru letošní poslední červnový den v Divadle ABC. Zde bude k vidění také o prázdninách, konkrétně 11.-13. července a 28.-29. srpna.

Zítra swing bude zníti všude, Divadlo ABC

Jako první pražské divadlo se ještě před začátkem letních prázdnin vrátilo k uvádění muzikálů v kamenných divadlech Divadlo Na Maninách. Konkrétně se jednalo o předpremiéry nového muzikálu Robinson Crusoe, jehož oficiální premiéra proběhne v tomto divadle až v polovině září, o prázdninách však ještě předtím vyrazí na turné po českých zámcích. Na nový muzikál tak mohou diváci vyrazit během července a srpna například na Sychrov, do Mělníka, Jindřichova Hradce, Mikulova či na zámek Opočno. Kromě nového muzikálu připravila ve spolupráci s Divadlem Na Maninách agentura KVArt Production také sérii letních koncertů s názvem Mladí a neklidní, kde se se slavnými světovými písněmi představí mladí muzikáloví umělci Alžbeta Bartošová, Andrea Holá, Marianna Polyáková, Šárka Vaňková, Jana Rybníčková, Lukáš Randák a Martin Schreiner (z nichž většinu mohou diváci vidět mimo jiné právě v muzikálu Robinson Crusoe). Během června proběhly již dva ze série šesti koncertů, o prázdninách se diváci na Mladé a neklidné mohou vypravit ještě do Mělníka, na zámek Sychrov, zámek Jindřichův Hradec či do amfiteátru v Mikulově.

Petr Urban (Malcom) & Marianna Polyáková (mladá Mary) – Robinson Crusoe, Divadlo Na Maninách

Od 8. do 24. července se na Letní scénu Vyšehrad vrací také oblíbená letní inscenace Divadla Studio DVA a slavný český muzikál Starci na chmelu. Kromě pražské scény bude dílo uvedeno 30. a 31. července také na Tvrzi Divice. Od září se pak do repertoáru divadla vrátí také slavný muzikál Funny Girl s Monikou Absolonovou v hlavní roli.

V loňském roce mělo v Kongresovém centru proběhnou slavností uvádění muzikálu Děti ráje k 10. výročí premiéry tohoto díla. Kvůli pandemické krizi se však ani loni ani letos muzikál svého znovuuvedení nedočkal. O prázdninách však bude k vidění na některých letních scénách, konkrétně na zámku Kačina, v Kroměříži a v Lednici. Divadlo na Vinohradech v posledních srpnových dnech také vrátí na repertoár muzikál Balada pro banditu a Divadlo Bez zábradlí ihned v září znovu přivítá diváky na muzikálu Cikáni jdou do nebe, ještě předtím však 2. a 3. září odpremiéruje své nastudování legendárního Cabaretu v režii Adama Skaly.

Představitelé hlavních a vedlejších rolí muzikálu Cabaret, Divadlo Bez zábradlí

Jedním z prvních divadel, která po nucené pauze obnovila provoz, bylo Městské divadlo Brno. V pátek 28. května se na Hudební scéně Městského divadla poprvé českým divákům představil muzikál Jane Eyrová v režii Petra Gazdíka, jehož premiéra je oficiálně naplánována až na říjen, o den později pak měl na letní scéně na Biskupském dvoře premiéru původní muzikál brněnského souboru Napoleon aneb Alchymie štěstí. Od června je tamtéž k vidění muzikál O statečném kováři na motivy stejnojmenné filmové pohádky s hudbou Petra Ulrycha či tradiční Noc na Karlštejně. Přímo na Hudební scénu pak v srpnu chystá návrat oblíbený komediální muzikál Monty Python’s Spamalot a třetí díl zdejší původní hudební trilogie – Ráj. Na Činoherní scéně se ještě o prázdninách divákům poprvé představí komorní muzikál První rande, jehož oficiální premiéra je naplánována na letošní říjen. V září se diváci mohou těšit na muzikál Grand Hotel a také na Pretty Woman, která se konečně dočká své odložené premiéry.

Kristýna Daňhelová (Jane Eyrová) & Michaela Novotná (Adele) – Jane Eyrová, MdB

Národní divadlo moravskoslezské se kvůli složité logistice souvisejí se znovuotevíráním divadel k provozu vrátí až ke konci léta. Od poloviny srpna se diváci opět mohou těšit na legendární klasiku Leonarda Bernsteina a Stephena Sondheima West Side Story a také komorní krimi-muzikál Thrill Me! – Vzruš mě! v Divadle „12“. Od září se k těmto titulům přidá ostravská stálice Edith a Marlene a také muzikál Pět let zpět (The Last Five Years). Na konci podzimu se na repertoár vrátí i místní inscenace muzikálů Andrew Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar a Kočky. Kromě toho představí ostravské divadlo divákům také své novinky – nejprve muzikál Květiny pro paní Harrisovou, který stihl v říjnu loňského roku pouze svou premiéru, ale dalšího uvádění se nedočkal, a v prosinci pak bude uvedena původní česká novinka skladatele Borise Urbánka Harpagon je lakomec.

Tomáš Savka (Valér), Markéta Procházková (Eliška), Dasha (Frozina) – Harpagon je lakomec, NDM

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla se i během svého uzavření snažilo průběžně zkoušet, a tak mohlo otevřít svá hlediště pro diváky prakticky hned, jak to bylo možné. Již ve středu 26. května tak zahájilo svůj provoz muzikálem Elisabeth a pár dní později následoval muzikál Billy Elliot, který měl jakousi obnovenou premiéru, jelikož po mnoha měsících příprav a čekání přivítal v hlavních rolích Billyho a Michaela novou generaci dětských představitelů. V dalších dnech se pak přidaly také muzikály Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street, Green Day’s Americna Idiot a nová plzeňská inscenace My Fair Lady. Ta měla mít původně premiéru už loni v květnu, kvůli pandemické krizi se však divákům slavný muzikál v hlavní roli s Charlotte Režnou jako prostořekou květinářkou Lízou Doolittleovou poprvé představil až v pátek 11. června. O týden později pak plzeňské divadlo uvedlo další novinku, a sice první české nastudování broadwayského komediálního hitu Something Rotten! pod názvem Něco shnilého!. Oficiální premiéry obou těchto titulů plánuje DJKT až na září, nyní jde tedy o jakési předpremiéry.

Dušan Kraus (Shakespeare) – Něco shnilého!, DJKT

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci si pro příznivce hudebního divadla na léto přichystalo svou novou inscenaci Semafor. Jedná se o revuální kabaret plný slavných písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, který je poctou stejnojmennému pražskému divadlu, které je s těmito jmény neodmyslitelně spjato. Nejprve bude představení uvedeno 12. a 13. srpna v rámci akce Open Air na zámku Lemberk a poté na dvakrát na přelomu srpna a září již na domovské scéně. Kromě této inscenace má Šaldovo divadlo na repertoáru také tři slavné muzikály – My Fair Lady, Sugar (Někdo to rád horké) a Divotvorný hrnec, kdy se tyto tituly vrátí na stálý program divadla, zatím nebylo zveřejněno.

Semafor, Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Na muzikál se v létě mohou diváci vypravit také do Městského divadla Kladno, které již v červnu nasadilo na repertoár svou novou inscenaci Jak umřít na rokenrol. Jedná se o autorskou hudební inscenaci v doprovodu živé kapely na motivy životního příběhu legendárního zpěváka, hudebníka a showmana Mikiho Volka, na kterou se diváci mohou těšit i o prázdninách. V srpnu se inscenace totiž na dva večery (11. a 14. srpna) přesune do Prahy, kde se představí divákům na Lodi tajemství. Ihned od začátku září se pak k této hudební inscenaci přidají dva muzikály z kladenského repertoáru, a sice Monty Python’s Spamalot a Miluji tě, ale…

Jan Krafka (Miki Volek) – Jak umřít na rokenrol, Městské divadlo Kladno

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti o prázdninách divákům představí legendární rockovou operu Andrew Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar. Uherskohradišťské nastudování tohoto slavného muzikálu mělo mít premiéru již v minulé sezóně, vzhledem k uzavření divadel však muselo být odloženo. Inscenace se tak předpremiérově představí divákům v koncertní podobě 7. července v rámci Slováckého léta 2021 v Uherském Hradišti a o den později, 8. července, na zámku Kačina. Premiéra muzikálu ve Slováckém divadle je pak naplánována na začátek října. Kromě Ježíše má divadlo na svém repertoáru také neméně slavný muzikál Chicago, jehož konkrétní poprázdninové termíny zatím nebyly zveřejněny.   

Jesus Christ Superstar, Slovácké divadlo

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích již tradičně uvede některé ze svých inscenací na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Od 5. do 15. srpna se zde diváci mohou těšit na opravdovou světovou klasiku a pravděpodobně první světový muzikál uváděný v Česku – muzikál Divotvorný herec, kde se mimo jiné představí například také Marie Křížová či Lukáš Randák. Kromě tohoto díla, má Jihočeské divadlo na svém repertoáru také muzikál Evita, který je na program kamenného divadla opět nasazen od začátku října.

Otálet o prázdninách nebude ani Západočeské divadlo v Chebu, které má na svém repertoáru v koprodukci s karlovarským městským divadlem muzikál Catch Me If You Can, v českém překladu Chyť mě, jestli na to máš, na který se diváci mohou vypravit 10. července nebo 21. a 22. srpna.

Chyť mě, jestli na to máš, Západočeské divadlo Cheb

Na přelomu června a července se na několik dní proměnil hrad Hněvín v dějiště slavného českého muzikálu Noc na Karlštejně. Již tradičně zde uvedlo svou diváky oblíbenou inscenaci s Luciou Jagerčíkovou v hlavní roli Městské divadlo v Mostě. Kromě zmíněné české klasiky má mostecké divadlo na svém repertoáru také slavný americký muzikál Funny Girl, ten však bude zařazen na program nejspíše až po znovuotevření kamenného divadla v příští sezóně.

Na Noc na Karlštejně se diváci letos mohou vypravit také do Pardubic. Zdejší Východočeské divadlo na konci června uvedlo tento titul, jehož premiéra byla kvůli pandemické krizi přeložena z listopadu 2020, na své letní scéně na Kunětické hoře. Zde bude muzikál k vidění v první polovině července a poslední víkend v srpnu. Od září pak bude nasazen na repertoár kamenného divadla v Pardubicích.

Petr Dohnal (Arnošt z Pardubic), Martina Sikorová (Eliška) a Petr Štěpánek (Karel IV.) – Noc na Karlštejně, Východočeské divadlo Pardubice (Kunětická hora)

Pro milovníky Noci na Karlštejně to však stále není vše – již několik let byl o letních prázdninách tento slavný český muzikál také k vidění přímo na hradě Karlštejn. V letošním roce tomu tak kvůli současné situaci nebude (kromě výročního 100. představení), avšak diváci o karlštejnskou produkci nepřijdou – ta bude totiž celý červenec a několik dní také v srpnu cestovat po hradech a zámcích České republiky. Představí se například v Moravské Třebové, na vodním hradě Švihov, na Hluboké, na Konopišti, na Kuksu, v Třeboni, na Krásném Dvoře, ve Slavkově či ve Svijanech.

One thought on “Velký prázdninový muzikálový přehled

Comments are closed.