Rok 2015 – Silný ročník v historii Broadwaye

Přesně před pěti lety měly v New Yorku premiéru tři pozoruhodné, ale zcela odlišné muzikály. Střetly se – s různým úspěchem – i při tehdejším udílení cen Tony a všechny tři se postupně vydávají na svou cestu divadly celého světa. Jedná se o muzikály Fun Home, Something Rotten! a The Visit.

Jestliže jsme zmínili tehdejší udílení divadelních cen Tony, pak z nich jako absolutní vítěz vzešel muzikál Fun Home. Získal totiž ocenění za nejlepší muzikál roku, za nejlepší hudbu, libreto a režii. Herec Michael Cerveris, představitel otce rodiny, o níž muzikál pojednává, pak zvítězil v kategorii nejlepší mužský herecký výkon.

Fun Home není úplně typický broadwayský muzikál plný třpytek či krásných tanečnic. Je poměrně komorním příběhem z Ameriky 70. let o dětství a dospívání dívky Alison, která je zároveň vypravěčkou celého příběhu. Dětství strávila ve spořádané rodině vedené otcem, který je živí pomocí několika povolání, mimo jiné jako provozovatel pohřebního ústavu. Zároveň však má tajemství, která Alison odhaluje, až když otec spáchá sebevraždu skokem pod kola nákladního automobilu. Současně se snaží během dospívání nalézt vlastní identitu, aby zjistila, že ji více než muži přitahují ženy. Právě hluboce lidský příběh navenek obyčejné rodiny je patrně tím, čím muzikál Fun Home diváky tolik láká. Jeho příběh vychází z autobiografického knižního komiksu karikaturistky Alison Bechdel.

Jen o tři dny později se divákům poprvé oficiálně představila také muzikálová komedie Something Rotten!, tedy v doslovném překladu Něco shnilého!. Toto sousloví připomíná známá slova z klasické Shakespearovy tragédie „Je něco shnilého ve státě dánském“ – což není náhoda, ale jasný záměr. Bláznivá muzikálová komedie se totiž odehrává v alžbětinské Anglii a Shakespeare je i jednou z nejdůležitějších postav celého díla. Děj se točí kolem bratrů Bottomových a jejich herecké skupiny. Jeden z bratrů totiž velmi žárlí na Shakespearovy úspěchy. Natolik si přeje jeho slávu překonat, že si chce nechat předpovědět, která z klasikových dosud nenapsaných her bude v budoucnu tou nejúspěšnější, aby ho v jejím sepsání předehnal. Věštec Nostradamus mu skutečně pomůže – nejprve napoví, že v budoucnu bude publikum milovat divadlo se zpěvy a tanci, tedy muzikál. Nostradamova věštba ale pokračuje a když věštec v mlze časů budoucích přečte jako název největšího Shakespearova úspěchu místo Hamleta titul Omeleta, je na legraci zaděláno.

Muzikál způsobem humoru tak trochu připomíná slavný Spamalot Monty Pythonů, na rozdíl od něj má však zcela původní děj. V české premiéře se muzikál Something Rotten! představí v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Vzhledem k aktuálním událostem však byla jeho premiéra z letošního listopadu odložena na jaro příštího roku.

Před pěti lety měl na Broadwayi premiéru také muzikál The Visit na motivy hry Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy (Der Besuch der alten Dame). Příběh se točí okolo movité Claire Zachanassianové, která se po letech vrací do rodného města a nabízí zdejším chudým a strádajícím obyvatelům významnou finanční injekci, pokud jí prokážou jistou službičku – zavraždí muže, který ji před mnoha lety opustil.

Slavné tvůrčí duo John Kander a Fred Ebb doplnil nedávno zesnulý libretista Terrence McNally. Broadwayská premiéra muzikálu byla původně plánována už na začátek tisíciletí, v hlavní roli se měla představit Angela Lansbury, ovšem ta z vážných osobních důvodů od projektu nakonec odstoupila. Nahradila ji Chita Rivera a premiéra se odehrála začátkem října 2001 v Chicagu. Jednalo se o úspěch, na Broadway si však muzikál musel ještě řadu let počkat. Nějakou dobu se uvažovalo o uvedení alespoň v rámci off-Broadwaye, i z toho však nakonec kvůli nedostatku finančních prostředků sešlo.

Druhého uvedení se muzikál dočkal v roce 2008 v Arlingtonu ve Virginii, na Broadway poprvé nakoukl deset let po premiéře v listopadu 2011 v koncertní verzi. K plnohodnotnému broadwayskému uvedení v upravené jednoaktové podobě nakonec došlo v březnu 2015. I přes zkrácení zůstaly v muzikálu zachovány téměř všechny písně i původní příběh. Hlavní roli opět ztvárnila legendární broadwayská hvězda Chita Rivera. Kritické i divácké přijetí bylo kladné, muzikál se dočkal několika nominací na cenu Tony, avšak nakonec žádnou neproměnil – z většiny mu je totiž vyfoukly dva muzikály, o nichž byla řeč výše.