Příběh slavného podvodníka má za sebou první dekádu na světových jevištích

Přesně před deseti lety měl premiéru muzikál Catch Me If You Can (u nás uveden pod názvem Chyť mě, jestli na to máš). Většina z vás určitě zná filmovou předlohu tohoto muzikálu, do češtiny přeloženou jako Chyť mě, když to dokážeš v hlavních rolích s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem.

V roce 2002 ji natočil režisér Steven Spielberg podle skutečného příběhu mladého podvodníčka Franka Abagnalea juniora, který se s pomocí padělaných dokladů, šeků a diplomů objevoval pod různými identitami v nejrůznějších profesích od pilota letadel, přes lékaře až po právníka. Přitom procestoval kus světa, žil v luxusních hotelech a jedl v nejlepších restauracích. Díky svým mimořádným podvodnickým a přesvědčovacím schopnostem si zkrátka dokázal naplno užívat života a ani v nejmenším ho netrápilo, že při tom utrácí cizí miliony dolarů a že ho pronásleduje policie bezmála třiceti států.

Muzikálové zpracování Catch Me If You Can mělo premiéru v broadwayském divadle Neila Simona v dubnu 2011. Hlavní roli charismatického Franka Abagnalea ztvárnil jeden z nejoblíbenějších broadwayských muzikálových herců Aaron Tveit. Autory hudby a textů písní k muzikálu jsou Marc Shaiman a Scott Wittman, kteří už za sebou mají například úspěšný muzikál Hairspray. Z dalších děl třetího spoluautora, libretisty Terrence McNellyho pak jmenujme ku příkladu libreto k muzikálu Donaha! (Full Monty).

Oblíbené dílo nabité energickými melodiemi se u nás zatím dočkalo již dvou uvedení – poprvé v české premiéře na jevišti plzeňského Divadla J. K. Tyla a podruhé v Západočeském divadle v Chebu, které jej má stále na svém repertoáru a kam se snad i po konci současných koronavirových omezení vrátí.