Muzikálové adaptace pohádek Roalda Dahla

V pondělí 23. listopadu uplynulo třicet let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších britských spisovatelů knih pro děti, romanopisce a scenáristy Roalda Dahla. Příběhy z jeho děl inspirovaly už mnohé divadelní i filmové tvůrce a vznikla podle nich řada úspěšných filmů a jevištních adaptací – včetně těch muzikálových.

Roald Dahl se narodil 13. září 1916 v Cardiffu do rodiny norských rodičů. Jeho otec se v Británii usadil v 80. letech 19. století, matka teprve v roce 1911. Roald byl pojmenován po norském národním hrdinovi, polárním badateli Roaldu Amundsenovi. Když byly Dahlovi tři roky, zemřela mu sestra a o měsíc později na zápal plic také otec.

Dahl v dospělosti měřil téměř dva metry a jeho velkou vášní byl sport – hlavně fotbal a squash. V listopadu 1939 se připojil k britskému Královskému letectvu, prošel výcvikem v Nairobi a Iráku a účastnil se mnoha leteckých bitev – například slavné Bitvy o Athény. Během druhé světové války dosáhl hodnosti velitele perutě a dostalo se mu čestného označení Letecké eso.

Psát začal v polovině 40. let, šlo především o vyprávění a články popisující jeho zážitky z války. V následujících letech psal hlavně povídky pro dospělé, nejvíce ho však proslavila až jeho tvorba určená dětem. Jednou z jeho prvních úspěšných knih byl Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory) z roku 1964. Příběh o chudém chlapci Karlíku Bucketovi a tajemném majiteli továrny Willy Wonkovi se ihned po vydání dočkal celosvětového úspěchu a již o 7 let později podle něj vznikl také hudební film studia Warner Bros Pan Wonka a jeho čokoládovna (Willy Wonka & the Chocolate Factory). Druhé filmové zpracování natočil v roce 2005 režisér Tim Burton. Do filmu s hudbou Dannyho Elfmana obsadil do hlavních rolí Johnnyho Deppa a populární dětskou hvězdu Freddieho Highmora.

O 8 let později se Karlík a továrna na čokoládu poprvé objevili na jevišti také jako divadelní muzikál. Vytvořili ho společně dramatik David Greig a autorské duo Marc Shaiman a Scott Wittman, které stojí například za muzikálem Hairspray či úspěšným televizním seriálem Smash. Muzikál měl premiéru 25. června 2013 v Londýně v divadle Royal v Drury Lane, kde vystřídal neméně zdařilé nastudování amerického rodinného muzikálu Shrek.

Na sklonku 80. let minulého století napsal Roald Dahl také knihu s názvem Matilda. Vypráví příběh děvčátka Matildy, geniálního dítěte, které vyrůstá v nemilující rodině. Její otec je prodavačem ojetých aut a svoje zákazníky okrádá, matka žije pouze ve světě sázenek binga. Matilda se proto o sebe musí starat sama, dokonce se ve 4 letech naučí sama číst. A je to také ona, kdo musí svoje rodiče upozornit, že je už velká a měla by chodit do školy. Teprve tady potkává spřízněnou duši, svoji třídní učitelku, která jako první rozpozná Matyldin velký talent a začne se jí soustavně věnovat.

Podle knihy vzniklo v roce 1996 stejnojmenné filmové zpracování s dětskou herečkou Marou Wilson v titulní roli a v roce 2010 také divadelní muzikál, jenž pro Royal Shakespeare Company napsali dramatik Dennis Kelly a zpěvák, skladatel a komik Tim Minchin. Muzikál Matilda měl světovou premiéru 9. prosince 2010 ve Stratfordu nad Avonou, kde byl s úspěchem uváděn až do června 2011. Ještě téhož roku byl nastudován i na londýnském West Endu. Ihned po premiéře se dočkal nadšeného přijetí diváků i odborné kritiky a získal také mnohá divadelní ocenění včetně prestižní britské Olivier Award.

Na jaře roku 2013 se muzikál poprvé představil také newyorskému publiku. I toto nové nastudování zaznamenalo silný divácký ohlas, muzikál byl nominován na cenu Tony ve třinácti kategoriích a nakonec si odnesl 5 ocenění, včetně toho za nejlepší muzikál roku. Na Broadwayi si svoji roli z původní londýnské verze zopakoval i herec Bertie Carvel, jenž zazářil v roli zlé ředitelky školy.

Další slavnou knihou Roalda Dahla je Jakub a obří broskev (James and the Giant Peach). Vypráví o chlapci, který po smrti rodičů žije se svými dvěma zlými tetičkami a musí jim sloužit. Kouzlo podivného stařečka způsobí, že na suchém stromě na jejich zahradě vyroste obří broskev a Jakub se v ní setká s novými přáteli – slečnou Pavoučkovou, Žížalákem, Beruškou i Stonožníkem. A společně s nimi se vydá na dobrodružnou cestu do New Yorku.

Námětu o Jakubovi se v roce 1996 chopilo studio Walta Disneho a stvořilo podle něj animovaný muzikál, pro který napsal hudbu oscarový skladatel Randy Newman. Další adaptaci, divadelní muzikál Jakub a obří broskev, napsalo v roce 2010 úspěšné autorské duo Benj Pasek a Justin Paul. Tato verze je určená nejen velkým profesionálním produkcím, ale také školám a dětským amatérským skupinám.