Muzikál Chess slaví 35 let

Včera, tedy v pátek 14. května, uplynulo již třicet pět let od světové premiéry muzikálu Chess v londýnském divadle Prince Edwarda.

Nad muzikálem, u nás překládaným jako Šachy či Šach, se sešli libretista Tim Rice a mužská část skupiny ABBA, tedy Björn Ulvaues a Benny Andresson. V jednom z našich rozhovorů řekl Tim Rice Muzikál Expresu: „Vždy jsem chtěl napsat příběh o studené válce. Kdo v té době sledoval vypjaté šachové zápasy mezi východem a západem, musel být fascinován. To drama, které bylo tak nepatrné při velikosti bitevního pole, a tak strhující ve svých důsledcích… a metafora šachové hry vůbec. Přišlo mi to jako ideální základ.“

Pravdou je, že muzikál Chess má jeden z nejzajímavějších, ale také nejkomplikovanějších příběhů hudebního divadla. Sovětský šachový šampión Anatolij je vyzván k souboji se svým americkým protějškem Frederickem. Jde však o mnohem víc než jen o šachovou bitvu. Ve hře je totiž politika, tajné služby i láska k půvabné Florence. Samotný muzikál se dočkal úspěchů i naprostého fiaska – v Londýně byl uváděn po čtyři sezóny, ale americké uvedení bylo naopak velkým propadákem. Doboví kritici nedokázali strávit příliš komplikovaný a lehce chaotický děj. Nutno dodat, že režisér Trevor Nunn, který režíroval Chess na obou stranách Atlantiku, na Broadwayi uvedl značně odlišnou podobu inscenace, ve které měly převahu mluvené dialogy. Kritikům však vadila i hudební stránka muzikálu. Skladby slavné skupiny ABBA sice sklízely úspěch v hitparádách, u divadelní inscenace ale recenzentům styl hudby vadil (oproti mnohým divákům).

Řada koncertních a zájezdových uvedení od té doby projela celé Spojené státy a muzikál má dodnes velký okruh fanoušků. A co více, od své premiéry byl muzikál Chess uveden již na čtyřech kontinentech. Když jsme se při jednom setkání zeptali Tima Rice na jeho osobní přání, řekl nám, že by moc rád někdy zajel na svůj oblíbený muzikál Chess někam do České republiky – v což doufáme samozřejmě i my.