Moulin Rouge! slaví 20 let

Přesně před dvaceti lety, tedy 24. května 2001, měl premiéru muzikálový velkofilm Moulin Rouge!, který se okamžitě stal obrovským diváckým hitem a dnes již neodmyslitelně patří do kánonu nejslavnějších filmových muzikálů.

Příběh muzikálu Moulin Rouge! je zasazen na začátek dvacátého století do Paříže a sleduje osudy mladého básníka Christiana, který zahoří láskou ke krásné kabaretní umělkyni Satine. Zde se tvůrci scénáře inspirovali v žánru klasické opery a operety a poskládali zápletku z několika známých děl. Motiv spisovatele obklopeného bohémským kolektivem umělců, který se zamiluje do nevyléčitelně nemocné dívky, pochází z Bohémy (La bohème) Giacoma Pucciniho, kurtizána objevující čistou lásku z Verdiho La Traviaty a umělec, snažící se zachránit svou milou před úklady podsvětí, je hlavním motivem Offenbachova Orfea v podsvětí (Orphée aux enfers). Příběh se tedy stává tak trochu oslavou všemožných romantických klišé. Kromě výše zmíněných děl se Moulin Rouge! inspiroval i klasickými muzikály, vaudevilly a kabarety začátku 20. století a kombinuje několik prvoplánových zápletek červené knihovny, které však přebírá se značnou mírou nadsázky a vlastně je i úmyslně shazuje – ovšem stále funguje hlavně jako oslava lásky.

Nicole Kidman (Satine) & Ewan McGregor (Christian)

Děj muzikálu Moulin Rouge! je koncipován jako jakýsi příběh v příběhu. Na začátku se divákům představuje osamělý, do depresí upadající spisovatel Christian, který se vrací ve vzpomínkách do doby před rokem, kdy společně s několika dalšími umělci připravoval show pro slavný podnik Moulin Rouge. Veškeré dění v kabaretu je vylíčením jeho osobních zkušeností a zejména krátkého a tragického vztahu s kurtizánou Satine. Na začátku filmu se do psaní pouští, na konci příběh uzavírá poslední tečkou za větou.

Filmový Moulin Rouge! je ve své podstatě jukebox muzikálem, jelikož kombinuje řadu dříve existujících a často velmi slavných a populárních písní. Jen získání potřebných práv, aby mohl písně do filmu umístit, zabralo režisérovi Bazu Luhrmannovi celé dva roky. Mnohé písně jsou zde navíc provedeny v nových a neobvyklých aranžích. Tvůrci ovšem i přesto spoléhali na to, že divákovo ucho vybrané melodie dobře zná a dovede si je alespoň rámcově zařadit. Při poslechu tak zároveň vzniká dojem něčeho nového i důvěrně známého.

Nicole Kidman (Satine)

Do hlavních rolí muzikálu Moulin Rouge! byla zvažována řada herců. O Christiana se ucházel například Leonardo DiCaprio, který spolupracoval s Bazem Luhrmanem již na jeho dřívějším snímku Romeo a Julie. Roli však nakonec získal Ewan McGregor, který si za svého Christiana vysloužil dokonce nominaci na Zlatý Globus.  Postavu Satine si přála ztvárnit mimo jiné Courtney Love, nakonec ji však získala Nicole Kidman a i ona obdržela za svůj výkon několik nominací na prestižní ceny včetně Oscara.

Práce na Moulin Rouge! započaly v listopadu 1999 a natáčení postupovalo vcelku pomalu, jelikož ho brzdila zejména nejrůznější zranění přímo na place, způsobená hlavně náročnými choreografiemi. Nicole Kidman si dokonce dvakrát poranila žebra a jednou koleno. Kvůli tomu nabralo filmování značné zpoždění proti plánu a celkové náklady na výrobu se nakonec vyšplhaly na více než 52 milionu dolarů.

Ewan McGregor (Christian)

Premiéra velkolepého snímku Moulin Rouge! byla původně plánována na Vánoce roku 2000, nakonec však byla odložena na jaro roku následujícího, aby měli tvůrci dostatek času na náročnou postprodukci. Poprvé se tak film divákům představil začátkem května 2001 na filmovém festivalu v Cannes, oficiální premiéra se konala zhruba dva týdny nato v Austrálii. Film měl obrovský divácký úspěch a kladného přijetí se mu dostalo i ze strany kritiky. Získal osm nominací na Oscara včetně té pro Nejlepší film, nakonec si odnesl dvě sošky – za nejlepší výpravu a kostýmy. Mimo to se objevil v nominacích na mnoho dalších prestižních cen a řadu ocenění také získal.

Řadu let od filmové premiéry Moulin Rouge! se spekulovalo o vzniku jeho jevištní verze, tvůrci však veškeré zaručeně pravdivé zprávy popírali nebo alespoň zamlžovali. Přesto se i divadelní publikum tohoto populárního muzikálu nakonec dočkalo. Poprvé byl uveden v červenci 2018 v Bostonu, od konce června 2019 se pak hrál přímo na Broadwayi, kam by se měl, po znovuotevření divadel, 24. září vrátit. V hlavních rolích se zde představili oblíbení muzikáloví herci Aaron Tveit a Karen Olivo, která se však do role Satin po koronavirové pauze již nevrátí (nové obsazení zatím nebylo zveřejněno). Co do ohlasů, kráčí broadwayské zpracování Moulin Rouge! The Musical ve šlépějích svého filmového předchůdce – diváci nešetří chválou a v rámci letošního ročníku prestižních cen Tony je muzikál momentálně nominován celkem ve 14 kategoriích.