Král a já 65 let ve filmu

V letošním roce, konkrétně osmadvacátého června, tomu bylo již celých 65 let od premiéry legendárního filmového zpracování muzikálu Král a já.

Dílo skladatele Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina II. mělo svou divadelní premiéru v roce 1951 v broadwayském divadle St. James a dočkalo se tehdy kromě pozitivních kritik i neuvěřitelných 1246 představení – tedy ve své době čtvrtého nejdelšího uvádění muzikálu v celé historii Broadwaye.

Od roku 1862 strávila mladá Angličanka Anna Harrietee Leonowensová, zámožná vdova a matka nezletilého syna, coby domácí učitelka delší dobu na dvoře siamského krále Mongkuta. Po celou dobu si vedla podrobný deník, který po návratu do Británie zveřejnila pod názvem Anglická guvernantka na siamském dvoře (The English Governess at the Siamese Court). Spisovatelka Margaret Landonová pak tento deník v roce 1939 zpracovala jako román, jenž se stal vbrzku bestsellerem. Pod názvem Anna a siamský král byl dokonce už v roce 1946 zfilmován. Remake tohoto díla byl pak uveden koncem devadesátých let.

O něco později se látky chopila již zmíněná muzikálová dvojice, tedy skladatel Richard Rodgers a libretista Oscar Hammerstein II.  Postavu siamského krále v divadelní premiéře ztělesnil Yul Brynner, pro něhož se stala rolí životní. Až do své smrti v roce 1985 totiž hrál v různých inscenacích tohoto titulu siamského krále více než čtyř tisíckrát. Pochopitelně mu tedy byla tato role svěřena i ve filmové verzi, kterou v roce 1956 natočil pro společnost 20th Century Fox režisér Walter Lang. Hlavní ženskou roli po boku Yula Brynnera ve filmu ztvárnila Deborah Kerr.