Kde se vzala titulní píseň muzikálu Kvítek mandragory?

Mnozí z vás už možná v pražském Divadle Broadway viděli jukebox muzikál Kvítek mandragory složený z úspěšných písní jedné z našich nejpopulárnějších zpěvaček Heleny Vondráčkové. Jaká píseň však propůjčila dílu své jméno?

Píseň Kvítek mandragory, která dala muzikálu o dopadení šéfa podsvětí, obrovském balíku peněz, vzácném diamantovém šperku jménem Kvítek mandragory a o síle přátelství, název, nepatří k největším hitům Heleny Vondráčkové. Helena tuhle píseň s textem Zdeňka Rytíře nahrála v roce 1972, a protože písnička v témže roce vyšla na supraphonském singlu, předběhla tak Karla Gotta, který tuto píseň s Rytířovým textem také nazpíval.

Možná si říkáte, proč byl o tuhle píseň začátkem 70. let mezi našimi zpěváky takový zájem. Byl to totiž obrovský hit a ve známost ho uvedl britský zpěvák Tony Christie pod názvem (Is This The Way To) Amarillo. Slavil s ní velké úspěchy nejen v kontinentální Evropě, ale i v zemích Albionu. V britské hitparádě bodoval hned dvakrát. Nejprve v roce 1971 a posléze i v roce 2005. To se s ní dokonce vyšvihl na 1. místo britské hitparády a na první příčce s ní setrval bezmála dva měsíce. A to nešlo o novou nahrávku této písně! Kdykoliv se k téhle písni Tony Christie vrátil, měl s ní všude úspěch.