Finding Neverland: O vzniku Země Nezemě

Před pěti lety se na newyorské Broadwayi odehrála premiéra muzikálu Finding Neverland, tedy Hledání Země Nezemě. Vychází ze stejnojmenného britského filmu z roku 2004, popisujícího životní osudy skotského spisovatele a dramatika Jamese M. Barrieho, autora populárních příběhů o Petru Panovi – chlapci, který nikdy nevyrostl.

Příběh muzikálu Finding Neverland pojednává o Barrieho platonickém vztahu k ovdovělé Sylvii Daviesové a vřelém přátelství s jejími čtyřmi syny. Jejich dětské nápady a fantazie ho inspirují k divadelní tvorbě a především k napsání hry o magické fiktivní Zemi Nezemi, Petru Panovi, partě kluků a nepřátelských pirátů. Barrieho okolí se však na jeho vztah se Sylvií dívá skrz prsty a nevěří, že by byl tak nevinný, jak se všichni tváří. Divadelní impresário Frohman je k Barrieho hře velmi skeptický, nakonec ale k jejímu uvedení svolí. Premiéra má obrovský úspěch – mimo jiné i proto, že autor s producentem pozvali mezi publikum i děti ze sirotčince. Sám Barrie ale premiéru nevidí – je totiž u Sylvie, která je vážně nemocná. Proto po představení nechá pozvat celé obsazení včetně hudebníků do Sylviina domu a celou hru jí nechá znovu přehrát. V jejím závěru však Sylvia umírá – anebo navždy odchází do magické Země Nezemě.

Muzikál Finding Neverland patřil k nejočekávanějším událostem sezóny. Jeho příchod na newyorskou Broadway však nebyl bez komplikací, několikrát totiž došlo ke změnám na postu autorů textů i hudby. Tu nakonec vytvořili Elliot Kennedy a zpěvák někdejší populární skupiny Take That Gary Barlow.