Velikonoce a muzikály

V období Velikonoc připomeňme dva muzikály, které jsou úzce spjaty s tímto nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Obě díla navíc spojuje rocková hudba a shodou okolností se divákům poprvé představila v témže roce.

Jesus Christ Superstar

Historie bezpochyby nejslavnějšího muzikálu s křesťanskou tématikou sahá až do přelomu 60. a 70. let, kdy se mladí autoři Andrew Lloyd Webber a Tim Rice rozhodli publikovat své dílo v podobě gramofonové nahrávky. Toto dvojalbum vyšlo ve Velké Británii i v USA na podzim roku 1970 a záhy se umístilo na prvním místě amerického žebříčku nejprodávanějších desek. Téměř o rok později – v době, kdy už bylo prodáno více jak tři miliony nahrávek díla – se poprvé muzikál či rock opera, jak bývá dílo někdy označováno, Jesus Christ Superstar poprvé představila v jevištním provedením. Došlo k tomu 12. října 1971 na Broadwayi.

Krátce po světové broadwayské premiéře byl muzikál uveden na londýnském West Endu a dočkal se také slavného filmového zpracování. Jesus Christ Superstar se stal nesmírně populárním po celém světě a od své premiéry byl uveden v řadě zemí světa, včetně České republiky a Slovenska. Dodnes zůstává na repertoáru mnoha divadel – jen na Broadwayi byl uveden celkem čtyřikrát, naposledy v roce 2012. Revivalu se dílo dočkalo i v Londýně – v roce 1996 bylo například uvedeno v novém postmoderním pojetí, nesoucím atributy 20. století. Jednalo se o jednu z verzí, které byly převedeny do televizní podoby a zfilmovány a diváci tak tuto verzi mohou znát z DVD. Zatím poslední televizní záznam legendárního muzikálu – Jesus Christ Superstar Live in Concert pochází z roku 2018.

Ricardo Afonso (Jidáš) & Robert Tripolino (Ježíš), Regent’s Park Open Air Theatre 2020

Českou premiéru měl muzikál o posledních sedmi dnech života Ježíše Krista roku 1994 v pražském divadle Spirála, ve kterém se hrál nepřetržitě čtyři roky. V roce 2005 jej uvedlo Městské divadlo Brno a o rok později se dílo v symfonické podobě dočkalo koncertního provedení v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Nové uvedení muzikálu Jesus Christ Superstar v Praze se uskutečnilo roku 2010. Toto nastudování má na svém kontě od té doby více než 250 repríz a hrát by se mělo i dál. Od jara 2016 má tuto rockovou operu na repertoáru také Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Další uvedení muzikálu chystá Slovácké divadlo v Uherském hradišti, kde byla premiéra (původně plánovaná na listopad) odložena kvůli momentálnímu uzavření divadel. V létě však Slovácké divadlo chystá alespoň koncertní verzi muzikálu.

Za zmínku stojí také produkce muzikálu v režii Jána Ďurovčíka v Bratislavě, kde měl Jesus Christ Superstar slovenskou premiéru roku 2015 v divadle Tower Stage. V hlavní roli Ježíše se zde v alternaci s Patrikem Vyskočilem představil také „náš“ Roman Tomeš. Společným jmenovatelem pro slovenskou produkci i pro současné české uvedení muzikálu v Ostravě (oproti Hudebnímu divadlu Karlín) je moderní pojetí díla ať už se jedná o kostýmy, kulisy či celkový režijní koncept. V obou případech byl také v rámci hereckého obsazení prostor přenechán nové generaci umělců. V Národním divadle moravskoslezském můžete v inscenaci vidět například Petera Cmoríka, Lukáše Vlčka, Romana Tomeše, Lukáše Adama, Vendulu Příhodovou, Martinu Vlčkovou, Hanu Fialovou či Tomáše Savku.

Roman Tomeš (Ježíš), Tower Stage Bratislava 2015

Godspell

V roce 1971, v době, kdy na americké hitparádě kralovalo dvojalbum gramofonové verze Jesus Christ Superstar, přišla skupina deseti mladých herců off-broadwayské avantgardní divadelní scény s muzikálem Godspell. Scénárista a režisér John-Michael Tebelak a skladatel a textař Stephen Schwartz uvedli muzikál v květnu 1971 v bohémské čtvrti Greenwich Village. Tvůrci plánovali, že se dílo udrží na repertoáru tři měsíce, nakonec se však v divadle Promenade Theatre odehrálo více než 2 000 repríz. O pět let později měl Godspell svou broadwayskou premiéru, kde se muzikál dočkal dalších 500 představení.

Rockový muzikál Godspell, který vychází z Matoušova evangelia, se odehrává na konci šedesátých let v New Yorku a pojednává o skupině deseti mladých lidí hledajících Boha. Po počátečních zmatcích, vyvolaných množstvím filozofických výkladů světa, se jim začíná rýsovat cesta orientovaná písmem Bible. Známé biblické obrazy jsou však převáděny do scénické akce, která obsahuje klaunství, komiku a humor. Křesťanské poselství má tedy spíše charakter komedie dell arte.

U nás byl muzikál Godspell uveden zatím pouze jako absolventské představení studentů Janáčkovy akademie múzických umění v roce 2008 ve Studiu Marta v Brně. Nutno však dodat, že inscenace nesla všechny atributy profesionálního divadelního muzikálu. Větší povědomí u nás zaznamenalo jiné dílo autora Stephena Schwartze, a sice muzikál Čarodějka (Wicked), který byl před uzavřením divadel uváděn v pražské GOJA Music Hall a po skončení koronavirové pandemie by se měl na tuto scénu opět vrátit.

Broadway Revival 2011