Letos na jaře uplynulo již 55 let od premiéry prvního společného díla Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice, které se dočkalo uvedení, a sice muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.
Muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) je inspirován biblickou knihou Genesis, konkrétně příběhem Josefa, jednoho z dvanácti Jákobových synů. Právě jeho má Jákob nejradši, a tak mu věnuje pestrobarevný plášť, z něhož je Josef absolutně nadšený. U jeho bratrů však tento dar vzbudí žárlivost, jenž je navíc ještě posílena Josefovým snem, podle nějž se má stát jejich vládcem. Zosnují proto komplot a pokusí se Josefa zabít. Když tento plán selže, zařídí bratrův odchod do otroctví a otci namluví, že je Josef po smrti.
Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť vznikl v podstatě na objednávku, když rodinný přítel Lloyd Webberových, který působil jako učitel hudební výchovy na Colet Court School (dnes St. Paul’s Juniors), tehdy sotva dvacetiletého Adrewa požádal o popovou kantátu s biblickým motivem pro školní sbor. Zaujala ho totiž již Lloyd Webberova prvotina s názvem The Likes of Us. Dnes již legendární skladatel se tedy znovu spojil s Timem Ricem a společně vytvořili první patnáctiminutovou verzi Josefa, která se poprvé představila obecenstvu 1. března 1968 na již zmíněné soukromé škole. O rok později spatřila světlo světa i rozšířená půlhodinová studiová nahrávka díla.
S každým dalším uvedením se pak celková stopáž díla prodlužovala – v květnu 1968 během uvedení ve Westminster Central Hall už měl Josef dvacet minut a v listopadu téhož roku při uvedení v katedrále sv. Pavla už dokonce třicet pět minut. Pořád však šlo v podstatě o popové oratorium. Cestu na muzikálové jeviště Josefovi otevřel teprve úspěch dalšího Lloyd Webberova muzikálu, a sice Jesus Christ Superstar. První zatím amatérská produkce jevištní verze Josefa proběhla v roce 1970 ve Spojených státech amerických. Roku 1972 se muzikál konečně dočkal první profesionální verze. Stalo se tak na každoročním mezinárodním festivalu v Edinburghu (Edinburgh International Festival). Stále však nešlo o finální podobu díla – stopáž muzikálu zůstávala na třiceti pěti minutách.
Tvůrci muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť se na základě reakcí publika rozhodli svoje dílo upravit a rozšířit, a poté uvést na londýnském West Endu. Zde se premiéra konala v únoru 1973 v divadle Albery, kde se odehrálo téměř 250 repríz. Ani toto uvedení však nebylo finální verzí – té se Josef dočkal až v roce 1974 v Leicesteru. Ve stejném roce tato verze doputovala také přes oceán – nejprve do Filadelfie a roku 1976 i do New Yorku. Na Broadwayi byl nicméně poprvé uveden až v roce 1982.
Na českou premiéru si muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevná plášť musel počkat poměrně dlouho, a sice do roku 2006, kdy jej v české premiéře uvedlo Městské divadlo Brno. Mnohem rychlejší byli v Bratislavě, kde dílo v divadle Nová scéna nastudovali ve skvělé režii Jozefa Bednárika dokonce dříve, než měl v Praze premiéru kultovní Jesus Christ Superstar. Roku 2012 se pak Josef představil v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a na konci roku 2018 i v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, přičemž obě tyto inscenace režírovala šéfka ostravského muzikálu Gabriela Petráková.