25 let od druhé šance pro muzikál Jeeves

Dnes, tedy 1. května, je tomu přesně 25 let, co si neúspěšný Lloyd Webberův příběh o komorníkovi Jeevesovi, tentokrát pod změněným názvem By Jeeves, snažil napravit reputaci. Jak se mu to povedlo?

Každý tvůrce může některá svá díla označit jako hříchy mládí. Po úspěchu Josefa a jeho úžasného pestrobarevného pláště (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat) a především muzikálu Jesus Christ Superstar si skladatel Andrew Lloyd Webber zamanul, že uvede komorní muzikál z prostředí britské smetánky, a to z pohledu věrného a chytrého komorníka. Jmenoval se Jeeves – tedy jak komorník, tak i muzikál a šlo o první propadák tohoto nejúspěšnějšího muzikálového skladatele dvacátého století. Premiéru měl muzikál roku 1975 v Londýně ve slavném divadle Her Majesty‘s Theatre, na jehož repertoáru však vydržel pouze něco málo přes měsíc a odehrálo se zde jen 38 představení. 

V obnovené a přepracované podobě a s relativním úspěchem ho pak spatřili diváci v Londýně právě před pětadvaceti lety, a to pod názvem By Jeeves. Osud díla se však tímto k lepšímu neobrátil. Komplikace jej posléze znovu potkaly, a sice při jeho premiérovém uvedení na Broadwayi v roce 2001. Kromě toho, že pro newyorskou verzi složil jednu novou píseň, neměl mít s tamní produkcí totiž Andrew Lloyd Webber původně nic do činění. Avšak po atentátu z 11. září roku 2001 dva hlavní investoři projektu odstoupili, a tak musel skladatel sáhnout do vlastní kapsy. Společně s dalšími čtyřmi investory z Velké Británie podpořili premiéru investicí ve výši jednoho milionu dolarů. Avšak marně. Po šestnácti předpremiérách a dvaasedmdesáti řádných představení komorník Jeeves na Broadwayi už po třech měsících skončil. Ovšem nutno dodat, že na tomto neúspěchu se značně podílela i celková situace muzikálové scény v New Yorku po atentátu na Světové obchodní centrum a příslovečný poslední hřebíček do rakve přidala i negativní kritika.