Zrenovované divadlo Drury Lane přivítá první diváky muzikálem Frozen

Londýnské Theatre Royal Drury Lane je jedním z nejstarších a nejdéle využívaných divadel na světě. I když je jeho budova chráněnou památkou, dlouhodobý provoz divadla i moderní doba si již žádala potřebné úpravy, a tak před dvěma roky divadlo uzavřelo své brány divákům a od té doby zde probíhala velká a nákladná renovace. Prvním představením, na které láká Drury Lane do svých nových prostor, je netrpělivě očekávaný světový hit Frozen.

Na místě, kde dnes stojí Theatre Royal Drury Lane, bylo postaveno divadlo již v roce 1663, které však o necelých deset let později shořelo. Začalo se tedy s výstavbou nového divadla, jenž fungovalo téměř 120 let, než bylo zbořeno, aby zde mohla být postavena rozlehlejší divadelní budova s větší kapacitou sálu. Nová budova divadla byla slavnostně otevřena roku 1794, v příštích letech zde však opět došlo k požáru, a tak se plného provozu zdejší divadelní stánek dočkal až po roce 1812.

Divadlo prošlo v průběhu posledních dvou let kompletní renovací.

Na zdejším jevišti byl od té doby odehrán bezpočet operních či činoherních představení, k nimž se ve 40. letech minulého století přidaly také muzikálové tituly a Theatre Royal Drury Lane se stalo jednou z předních londýnských muzikálových scén. Zpočátku byla divácky populární zejména díla slavné dvojice Richard Rodgers – Oscar Hammerstein II. Oklahoma!, Carousel (Kolotoč), South Pacific (Jižní Pacifik) nebo The King and I (Král a já), uváděná v letech 1947 – 1956. Divadlo úspěšně uvedlo také nejslavnější muzikály své doby – My Fair Lady, Hello Dolly! či A Choruse Line. Roku 1989 zde měla premiéru Miss Saigon slavné dvojice Claude-Michael Schönberg – Alain Boublil, která se zde bez přestávky hrála více jak deset let a s počtem 4 264 repríz, se tak stala nejdéle uváděným dílem v historii tohoto divadla. S novým miléniem přibylo na repertoár slavného divadla mnoho nových muzikálů jako například Charlie and the Chocolate Factory (Karlík a továrna na čokoládu), ale také slavných revivalů, kupříkladu legendární muzikál 42nd Street (42. ulice). Toto dílo se také stalo posledním uváděným titulem před uzavřením divadla.

Divadlo Theatre Royal Drury Lane již přes dvacet let vlastní legendární skladatel a producent Andrew Lloyd Webber, který se rozhodl své divadlo v lednu 2019 zavřít a kompletně zrenovovat. Během dvouletých oprav, jejichž náklady se vyšplhaly na 60 milionů liber, bylo kompletně zrenovováno celé technické zázemí divadla, prostory pro veřejnost i samotné hlediště. Zlepšit zážitek z návštěvy divadla mají návštěvníkům Theatre Royal Drury Lane nové sedačky a pohodlnější divácké zázemí, lepší přístup z úrovně ulice pro návštěvníky na vozíčku či větší počet toalet. Kromě toho se divadlo nyní může pochlubit vlastní restaurací i samostatným barem, přístupným nejen pro návštěvníky představení.

Slavnostní znovuotevření divadla proběhlo 23. července, na první muzikálové představení po dvouroční pauze si však diváci budou muset počkat ještě o měsíc déle. Na konec letních prázdnin je zde totiž nachystána premiéra dlouho a netrpělivě očekávaného muzikálového hitu Frozen, neboli Ledové království. Slavné a – především (avšak nejenom) dětmi – oblíbené dílo z dílny Walta Disneyho se zde poprvé divákům představí 27. srpna. Hlavní roli populární princezny Elsy ztvární Samantha Barks, která se do širšího diváckého povědomí dostala zejména rolí Eponiny ve filmové verzi Bídníků v režii Toma Hoppera z roku 2012. V poslední době pak uchvátila publikum jako Vivian Ward v broadwayské premiéře muzikálu Pretty Woman.

Samantha Barks jako Elsa