Zemřel Leslie Bricusse

V úterý 19. října zemřel ve věku 90 let jeden z nejvýznamnějších textařů a skladatelů naší doby Leslie Bricusse, mimo jiné držitel prestižních ocenění v oblasti hudby, filmu i divadla.

Leslie Bricusse se narodil začátkem třicátých let v anglickém Middlesexu, odkud odešel studovat do Londýna a později také do Cambridge, kde se již při studiích začal věnovat divadlu a roku 1952 se stal dokonce ředitelem místního amatérského divadelního klubu Footlights. Během šedesátých a sedmdesátých let často spolupracovat s Anthonym Newleym, s nímž vytvořil také svůj první muzikál Stop the World – I Want to Get Off. Už jejich první společné dílo se stalo velmi úspěšné a obdrželo dokonce tři nominace na prestižní divadelní cenu Tony, včetně kategorie Nejlepší muzikál. Za slavnou píseň What Kind of Fool Am I, pocházející právě z tohoto muzikálu, navíc získali autoři v roce 1963 cenu Grammy. Společně s Newleyem vytvořili také hudbu k filmové adaptaci příběhu Roalda Dahla Willy Wonka & the Chocolate Factory, za niž získali nominaci na Oscara.

Koncem šedesátých let napsal Leslie Bricusse scénář, texty a hudbu k filmu Doctor Dolittle, jenž se okamžitě stal kasovním trhákem a píseň Talked to the Animals, která ve filmu zazní, byla oceněna Oscarem jako nejlepší původní píseň. Tou nejslavnější Bricusseovou skladbou z filmového plátna je však titulní píseň k bondovce Goldfinger, kterou nazpívala slavná zpěvačka Shirley Bassey. Kromě ní spolupracoval Bricusse s řadou dalších předních umělců své doby jako byl například Sammy Davis Jr., Frank Sinatra či Nina Simone, jenž proslavila další velký skladatelův hit – píseň Feeling Good.

Významnou část Bricusseovy práce však kromě sólových či filmových písní tvoří již zmíněné muzikály, které skladatel psal jak pro filmová plátna, tak pro divadelní prkna. Nejznámějšími z nich jsou nejspíše slavný muzikál Victor/Victoria s Julií Andrewsovou v hlavní dvojroli, která zazářila začátkem osmdesátých let ve filmové podobě a téměř o 15 let později také v divadelní adaptaci tohoto díla, pro nějž napsal Bricusse texty a hudbu ve spolupráci s Henrim Mancinim. Dále pak muzikál Franka Wildhorna Jekyll & Hyde, na němž se Bricusse podílel po textové stránce a který čeští diváci mohou znát z uvádění v Hudebním divadle Karlín či Městském divadle Brno. Posledními projekty, které slavný skladatel pro divadlo vytvořil, byly muzikály Cyrano (opět ve spolupráci s Frankem Wildhornem) pro divadlo v Tokiu a Sammy pro kalifornské divadlo Old Globe Theatre v roce 2009.