Sutton Foster znovu v Anything Goes

Zřejmě největší londýnskou divadelní událostí tohoto léta i celého letošního roku se stalo uvedení revivalu klasického amerického muzikálu Anything Goes, který znají čeští diváci spíše pod názvem Děj se co děj, se Sutton Foster v hlavní roli.

Slavný komediální muzikál z pera Cola Portera měl na Broadwayi premiéru již v roce 1934 a od té doby byl nesčetněkrát zpracování na divadelních jevištích po celém světě a dvakrát také na filmovém plátně. Od své premiéry obdrželo Anything Goes na dvě desítky nominací na prestižní divadelní ceny Tony (v nichž dvakrát zvítězilo v kategorii Nejlepší revival muzikálu a Nejlepší choreografie) a Drama Desk Awards (zde dvakrát vyhrálo kategorii Vynikající revival muzikálu a Vynikající choreografie). Samotná hudební složka díla pak získala i nominaci na cenu Grammy. V průběhu let se v něm vystřídala taková legendární jména jako Elaine Paige, Patti LuPone či Joel Grey. Ten se objevil i v zatím posledním broadwayském revivalu z roku 2011 v hlavní roli právě se Sutton Foster.

U nás byl muzikál uváděn zatím dvakrát – V české premiéře ho v roce 2015 představilo tuzemským divákům Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni v režii Romana Meluzína a přebásnění Michaela Prostějovského. O čtyři roky později dílo nastudovalo pod vedením Petera Oravce Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě v tomtéž přebásnění.

Felicity Kendal (Evangeline Harcourt), Sutton Foster (Reno Sweeney), Gary Wilmot (Elisha Whitney) a pánská company londýnské produkce.

Nová londýnská produkce Anything Goes v režii Kathleen Marshall, která tento muzikál režírovala již na Broadwayi a za své choreografie zde získala také cenu Tony, měl mít premiéru již v květnu tohoto roku. Kvůli vládním opatřením a pozvolnému otevírání divadel v Londýně však musela být o dva měsíce odsunuta. V titulní roli Reno Sweeney se zde měla představit ve svém westendském debutu hvězda seriálu Will & Grace Megan Mullally. V polovině května však bylo oznámeno, že kvůli zranění musí Mullally ze striktně limitovaného uvádění odstoupit. Později bylo oznámeno, že herečku nahradí slavná broadwayská i televizní hvězda Sutton Foster. Tato zpráva se v divadelních kruzích stala senzací, neboť Sutton Foster zazářila v této roli v jejím posledním uvedení na Broadwayi a odnesla si za ní také prestižní cenu Tony za Nejlepší ženský výkon v hlavní roli v muzikálu. Herečka je také jedním z nejslavnějších a nejobdivovanějších broadwayských jmen, dvojnásobnou držitelkou ceny Tony a častou vítězkou cen o nejoblíbenější herečku. K jejím nejslavnějším projektům patří například hlavní role v muzikálech Thoroughly Modern Millie, Young Frankenstein (Mladý Frankenstein), Shrek či Violet. V posledních letech se Sutton Foster stala také populární televizní tváří, když zazářila v hlavní roli Lizy v oblíbeném seriálu Younger (Znovu 20). Slavnostní premiéra Anything Goes proběhne 4. srpna, přičemž návrat k roli Reno bude hereččiným londýnským – a taktéž celoevropským – debutem. Jedná se tedy o výjimečnou příležitost – stejně jako před několika lety u Kelli O’Hary v muzikálu The King and I (Král a já) či Audry McDonald v Lady Day at Emerson’s Bar & Grill, kdy může evropský divák vidět jednu z nejslavnějších žen Broadwaye v titulní roli, za níž obdržela nejprestižnější divadelní cenu Tony.