Shirley Bassey ve světě muzikálu

Šestaosmdesáté narozeniny letos oslavila slavná velšská zpěvačka Shirley Bassey, přezdívaná Tygřice z Cardiffu, která se do povědomí dostala nejen spoluprací na legendárních bondovkách, ale také svými výlety do světa muzikálu.

Svou kariéru Shirley zahájila již v padesátých letech a celosvětového věhlasu dosáhla, když v následující dekádě nazpívala tři titulní písně do filmových bondovek – například slavné skladby Goldfinger ze třetí bondovky z roku 1964 či Diamonds Are Forever, tedy Diamanty jsou věčné z bondovky číslo sedm z roku 1971. Hudbu ke všem z nich napsal vynikající britský hudební skladatel John Barry, který má na svém kontě skladby do celkem jedenácti snímků o agentovi 007.

Shirley Bassey od 50. let minulého století dodnes fascinuje své příznivce různorodým repertoárem, ve kterém najdeme jak pop, rock, jazz, swing, disco, písně z kánonu amerických klasických skladeb a pochopitelně také muzikál. Řadu muzikálových hitů dokonce uvedla na mezinárodní scénu ještě předtím, než se daný muzikál stačil ve Velké Británii či ve Spojených státech amerických proslavit. Krátce po premiéře britského muzikálu Lionela Barta Oliver!, který vznikl na motivy románu Charlese Dickense Oliver Twist, v roce 1960 například do britského žebříčku na rovných 30 týdnů prosadila píseň As Long As He Needs Me z tohoto díla. Na Broadwayi byl muzikál uveden o dva roky později, přičemž v té době byla již tato píseň díky Shirley Bassey celosvětovým hitem a sám autor muzikálu v řadě rozhovorů nezapomněl zdůraznit, že Shirley Bassey mu s propagací muzikálu Oliver! pomohla jako nikdo jiný.

Na přelomu padesátých a šedesátých let se po premiérách na Broadwayi i na londýnském West Endu stal celosvětovým hitem muzikál Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina II The Sound of Music, tedy Za zvuků hudby. K jeho slávě v polovině 60. let přispěla také dnes již legendární filmová verze s Julií Andrewsovou a Christopherem Plummerem v hlavních rolích. V první části tohoto muzikálu zazní hymnická píseň Climb Ev‘ry Mountain, která se v podání Shirley Bassey objevila na první příčce britského žebříčku, na kterém poté vydržela 18 týdnů.

Valnou část repertoáru Shirley Bassey od začátku její kariéry tvoří písně, které jí nebyly napsány takříkajíc přímo na tělo, ale které si vyhlédla v repertoáru jiných zpěváků či v úspěšných muzikálech. To je také případ hitu Big Spender z muzikálu autorského dua Cy Coleman a Dorothy Fields Sweet Charity (Sladká Charity) z roku 1966. Byť tuhle skladbu nazpívala jako první americká jazzová zpěvačka Peggy Lee, světový šlágr z ní v roce 1967 udělala právě Shirley Bassey. Od té doby se stala tato píseň neodmyslitelnou součástí jejích koncertů a její příznivci na ni vždy netrpělivě čekali. Zpěvačka ji zpívala i na osmdesátých narozeninách manžela anglické královny Alžběty II., prince Philipa, a také na festivalu v britském Glastonbury, což je největší multižánrový hudební festival na světě, a Shirley Bassey se před čtrnácti lety stala jeho obrovskou senzací. Měli bychom teké zmínit, že právě královna Alžběta II. dvakrát udělila Shirley Bassey Řád britského impéria a povýšila ji do šlechtického stavu.

Teprve počátkem 90. let, konkrétně roku 1993, Shirley poprvé nazpívala album složené z písní jednoho jediného autora, a sice Andrewa Lloyda Webbera. Když pak před třinácti lety slavil tento legendární skladatel šedesáté narozeniny, vyšel u příležitosti jeho jubilea trojdiskový box, při jehož propagaci Andrew Lloyd Webber nikdy nezapomněl zdůraznit, že na něj zařadil píseň The Last Man In My Life z muzikálu Tell Me on a Sunday (Líp se loučí v neděli) v podání Shirley Bassey, která podle něj pořídila jednu z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, verzi této písně.

Shirley Bassey dělil jen krůček od spolupráce s dalším slavným hudebním skladatelem, a sice Karlem Svobodou. V první polovině 80. let ho zpěvačka požádala, aby jí svými písněmi obohatil repertoár. Český skladatel se s ní tak vydal na evropské turné, aby zjistil, jaké písně zpěvačce nejvíce sluší. Když se v polovině osmdesátých let chystala Shirley Bassey do Prahy na mezinárodní festival populární hudby Intertalent, bylo v britské řece Avon nalezeno utonulé tělo jedné ze Shirleyiných dcer. Zpěvačka tak pochopitelně zrušila veškeré své aktivity. Do studia Karla Svobody poté už i kvůli změně produkčního týmu a gramofonové firmy nikdy nedorazila. Některé z písní, které měl Karel Svoboda připravené pro Shirley Bassey, tak nazpívala Petra Janů.

V roce 2009 napsala slavná rocková formace Manic Street Preachers pro Shirley Bassey píseň The Girl from Tiger BayDívka z Tygřího zálivu. Tygří záliv je místní název slavné zátoky v Cardiffu, kde se zpěvačka v roce 1937 narodila. A zatímco jiný velšský rodák, Tom Jones, získal již na začátku své pěvecké kariéry přezdívku Tygr z Walesu, ona se po léta těší přezdívce Tygřice z Cardiffu. Shirley Bassey už po desetiletí bydlí v Monte Carlu, odkud až donedávna vyrážela na své koncerty doslova po celém světě. Loni vydala údajně rozlučkové album I Owe It All to You (Za všechno vděčím vám), na nějž nazpívala mimo jiné píseň Almost Like Being in Love z muzikálu Fredericka Loeweho a Alana Jay Lernera Brigadoon.