Před 5 lety se svět rozloučil s Marni Nixon

Letos 24. července uplynulo pět let od smrti americké sopranistky Marni Nixon, která propůjčila svůj hlas herečkám v řadě filmových muzikálů. Nazpívala například party hlavních představitelek v tak legendárních snímcích jako je My Fair Lady či West Side Story. Kromě toho však vystupovala i sama za sebe, ať už ve filmech, v televizi či na Broadwayi.

Marni Nixon se narodila 22. února 1930 v Kalifornii a od dětství měla blízko k umění. Už jako malá holčička zpívala ve sboru, hrála na housle a také účinkovala ve filmech. Její kariéra však naplno odstartovala až díky filmu Johanka z Arku (Joan of Arc) z roku 1948. V následujících letech vypomohla svým hlasem několika různým herečkám, byť se jako stínová zpěvačka obvykle neobjevovala v závěrečných titulcích. Výjimkou byl snímek Král a já (The King and I), kde ji představitelka hlavní role Deborah Kerr, jejíž písně Nixon nazpívala, do titulků prosadila. Na začátku šedesátých let propůjčila Nixon svůj hlas Natalii Woodové ztvárňující Mariu ve West Side Story či Audrey Hepburn jako Elize v My Fair Lady. Sama za sebe se před kamerou poprvé objevila ve snímku Za zvuků hudby (The Sound of Music), kde ztvárnila Sestru Sofii.

Marni Nixon propůjčila svůj hlas mnoha hereckým hvězdám a slavným muzikálovým postavám – zleva: Deborah Kerr ve snímku Král a já, Natalie Wood ve West Side Story a Audrey Hepburn v My Fair Lady

Vedle účinkování ve filmu hrála Marni Nixon také na divadelních jevištích. Objevila se například v broadwayském nastudování muzikálu The Girl in Pink Tights a ztvárnila také Elizu v obnoveném nastudování My Fair Lady, které mělo premiéru ještě před uvedením filmu v roce 1964. Kromě toho nastudovala také ústřední role v řadě oper.

Marni Nixon byla také pedagožkou a řadu let vyučovala na umělecké škole v Santa Barbaře. Byla třikrát vdaná a z prvního manželství měla tři děti. Zemřela 24. července 2016 na rakovinu, která se jí tehdy již potřetí vrátila. Znovu jí však už porazit nedokázala.