Lucie Bílá 55

Dnes 7. dubna slaví 55. narozeniny česká zpěvačka a držitelka mnoha hudebních ocenění Lucie Bílá. Na svém kontě má desítky úspěšných písní, řadu alb a také rolí v muzikálech, v nichž excelovala už v 90. letech, kdy se začal moderní muzikál na českých jevištích zabydlovat. Připomeňme si tedy její cestu muzikálem.

Lucie Bílá se narodila jako Hana Zaňáková na Kladně, nicméně vyrůstala v Otvovicích. Od dětství tíhla k hudbě, proto chodila na hodiny zpěvu do Lidové školy umění a později získávala první zkušenosti na pódiu s kapelami Rock-Automat, Arakain a Vitacit. V té době ještě netušila, že se jednou bude hudbou živit, proto se vyučila dámskou krejčovou. Zlom v kariéře přišel v 80. letech, kdy ji objevil producent Petr Hennig, napsal pro ni několik písniček a vymyslel její pseudonym.

Skutečný hvězdný nástup pak na Lucii čekal v 90. letech, kdy se současně s rozvíjející se hudební kariérou začala objevovat i v muzikálech. Ztvárnila Eponinu v prvním českém uvedení Bídníků, byla rovněž Lorraine v prvním nastudování Draculy nebo první Agnes v Krysaři. Muzikálům zůstala Lucie Bílá věrná i po přelomu tisíciletí, kdy účinkovala zejména v divadle Ta Fantastika (dnes Divadlo Lucie Bílé). Klíčovou rolí zde byla Johanka z Arku ve stejnojmenném díle tandemu Soukup Osvaldová, která i díky televiznímu záznamu zůstává dodnes v paměti diváků. Stejně jako role Morgany v muzikálu Excalibur. Významným počinem, kde se Lucie Bílá objevila v hlavní roli bez alternace, pak byly hudební obrazy s hudbou Václava Noida Bárty Němcová! o životě nejslavnější české spisovatelky. Později zpěvačka našla působiště v Hudebním divadle Karlín, kde ji diváci mohou vidět v muzikálech Carmen, Sestra v akci či The Addams Family. My dnes však zavzpomínáme na úplné muzikálové začátky Lucie Bílé a její roli Eponiny.