Letní off-westendská scéna

Jako každé léto se na West Endu i na off-westendských scénách kromě tradičních muzikálů objevilo během prázdnin několik novinek či limitovaných uvedení. Kromě slavných muzikálových titulů se divákům představila také řada komornějších off-westendských projektů, například dokonce i takových jako je muzikál o kvasinkách – Yeast Nation od tvůrců slavného Urinetown. Pojďme si však představit, jeké další off-westendské projekty se toto léto divákům v Londýně představily.

Millenials

Jarnéia Richard-Noel, Georgina Castle, Cleve September a Becca Wickes

Muzikál Millennials – tedy Mileniálové se britským divákům letos v létě, konkrétně 8. července, představil ve své světové premiéře. Pojem mileniál označuje zpravidla člověka narozeného v rozmezí od počátku osmdesátých let do zhruba poloviny let devadesátých, a jak již název napovídá, muzikál se týká právě této skupiny lidí. Označení muzikál však v tomto případě není úplně přesný – samo dílo totiž nese podtitul pop song-cycle a jedná se spíše o písňový cyklus, složený z popových skladeb. V komorní inscenaci se představí celkem šest postav – mileniálů – kteří svými písněmi vyjadřují pocity, obavy, sny a pohled na svět jedné generace. Nový muzikál byl uveden v novém komorním prostoru studia v divadle The Other Palace, přičemž za zmínku stojí právě vizuální podoba studia. Místo běžných řad sedaček si totiž diváci mohli k sezení vybrat například bazének s balónky, vanu, autodromové autíčko, barový pult či jen polštář a deku na podlaze studia. Samotná výzdoba studia i jeviště, které mělo podobu avokáda s mini trampolínou uprostřed, pak spolu s „devadesátkovými“ kostýmy nápaditě dotvářela atmosféru celého představení. V rámci obsazení se představili například Luke Bayer (Everybody’s Talking About Jamie, Hair, RENT!) či Robert Madge (My Son’s a Queer But What Can You Do). Muzikálová novinka měla být původně uváděna v limitovaném počtu repríz pouze do začátku srpna, kvůli diváckému úspěchu však byla o další měsíc prodloužena. Již s novým obsazením se tak poslední repríza Mileniálů v divadle The Other Palace odehrála 4. září.

Tasting Notes

Charlie Ryall (Maggie) & Niall Ransome (Oliver)

Dalším komorním muzikálem pro šestici herců, který se letos v létě objevil na off-westendské scéně je muzikál Tasting Notes. Nový projekt, který se rovněž představil divákům ve své světové premiéře, se hrál v limitovaném počtu repríz od 27. července do 27. srpna v divadle Southwark Playhouse. Muzikál Tasting Notes se odehrává ve stejnojmenném vinném baru, kde se setkává šest postav – zaměstnanci podniku a stálý zákazník Joe. Dílo z pera mladých tvůrců Charlie Ryallové a Richarda Bakera mohlo diváky zaujmout lehce ‘sondheimovskými‘ písněmi a zejména pak svou formou vyprávění. Děj muzikálu se totiž odehrává v jednom dni, který je divákům postupně představován z pohledu jednotlivých postav. Divák tedy může vidět (mimo jiné) ty samé scény z perspektivy všech šesti postav, jejichž pohled na proběhlé události se samozřejmě charakter od charakteru liší – a jelikož se v šestici postav nachází mimo jiné zamilovaný pár či cizinka špatně rozumějící ostatním, dochází zde k řadě komických momentů. Když je pak jedna z postav nalezena mrtvá, rozvíjí se navíc zajímavá až detektivní zápletka.

Diva: Live From Hell

Luke Bayer

Muzikál Diva: Live From Hell pochází z pera Alexandera Sage Oyena a Seana Patricka Monahana, který také roku 2017 sám v této one-man show poprvé předstoupil před newyorské diváky. Svou britskou premiéru dílo zaznamenalo letos o prázdninách. Odehrála se 17. srpna v divadle Turbine Theatre, kde byl muzikál uváděn v limitovaném počtu repríz (po drobném prodloužení) do 10. září. Diva: Live From Hell má podobu kabaretní revue pro jednoho herce, který ztvárňuje nejen hlavní postavu Desmonda Channinga ale také všechny vedlejší role. Diváci se ocitají v kabaretu Seventh Circle, který se nachází v samotném pekle, kde začíná Desmond vyprávět svůj příběh o tom, jak na tomto místě skončil. Odkrývá tak temná tajemství, jejichž vyprávění nás zavede na Desmondovu střední školu, kde býval hvězdou dramatického kroužku. V díle tak můžeme nalézt množství narážek na prostředí Broadwaye a divadelního světa vůbec. V Britské premiéře se v této one-man show představil Luke Bayer (Everybody’s Talking About Jamie, Hair, RENT!).