Kultovní Hedwig poprvé v ČR

V polovině února zamíří do Prahy slavná kontroverzní rocková show Hedwig a její Angry Inch. V muzikálu ověnčeném řadou prestižních cen se v české premiéře představí Roman Tomeš a Vendula Příhodová.

Hedwig a její Angry Inch (Hedwig and her Angry Inch) pochází z pera scénáristy a režiséra Johna Camerona Mitchella, který také ztvárnil titulní postavu Hedwig v originálním off-broadwayském uvedení díla, a textaře a skladatele Stephena Traska. Poprvé se rockový muzikál představil divákům roku 1998 v newyorském Jane Street Theatre a ihned se dočkal značného úspěchu, když téhož roku zvítězil v rámci ceny Outer Critics Circle Award v kategorii Výjimečný off-broadwayský muzikál. O patnáct let později se Hedwig do New Yorku vrátila, tentokrát však již na Broadway. V nové produkci zazářili v roli Hedwig Neil Patrik Harris (RENT, Cabaret) a v roli Yitzhaka Lena Hall (Kinky Boots, Bat Out Of Hell) – a oba si za své výkony odnesly nejprestižnější divadelní cenu Tony. Celkem bylo broadwayské nastudování na tuto cenu nominováno osmkrát, z čehož 4 nominace proměnilo – včetně kategorie Nejlepší revival muzikálu. Kromě toho zvítězilo v podobných kategoriích mnoha dalších významných divadelních ocenění. Hudba Stephena Traska byla navíc nominována na prestižní hudební cenu Grammy. Roku 2001 vyšlo stejnojmenné filmové zpracování muzikálu v režii Johna Camerona Mitchella, jež obdrželo řadu významných filmových ocenění a bylo také nominováno na slavný Zlatý glóbus.

V představení Hedwig a její Angry Inch kromě živé kapely figurují pouze dva herci, přičemž originální forma díla se žánrově pohybuje na pomezí stand-upu, divadla a rockového koncertu. Toho využívá i první česká produkce, která muzikál s podtitulem anatomicky nekorektní rocková show uvádí slovy:

Napůl stand-up, napůl rockový koncert. Napůl divadlo, napůl zpověď. Napůl žena, napůl muž. Napůl vás rozesměje, napůl rozbrečí, napůl ji budete milovat a napůl nesnášet. Ale i ona, jako kdokoli z nás, touží po jediném – najít svou druhou polovičku… To je Hedwig, seznamte se. Přijela vám říct, že ať jste, kdo jste, nikdy na to nejste sami.

Roman Tomeš (Hedwig) & Vendula Příhodová (Yitzhak) – foto: Lenka Hatašová

V české premiéře se v titulní roli Hedwig, která byla americkou kritikou označena za jednu z nejunikátnějších postav, jaké kdy vstoupily na jeviště, představí Roman Tomeš, kterého mohou znát čeští i slovenští diváci z řady nejen ikonických rockových rolí – jmenujme například Rogera z RENTu či Ježíše a rovněž Jidáše z legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar. Postavu Yitzhaka ztvární Vendula Příhodová, která rovněž zaujala v muzikálech RENT (Joanne) a Jesus Christ Superstar (Máří Magdaléna), ale také například jako sestra Mary Robert v Sestře v akci či Eponina ve slovenské verzi Bídníků. Představení doprovází čtyřčlenná kapela v čele s Jiřím Vidasovem.

První české nastudování rockové show Hedwig a její Angry Inch se představí v režijním debutu Pavla Košatky, který je také autorem překladu libreta, písňové texty pak přebásnil Petr Soukup. Choreografie k představení vytvořil choreograf a tanečník Tomáš Smička, kostýmy pocházejí z dílny Vecizveci.cz. Muzikál poprvé v České republice uvede společnost Freedom Production ve spolupráci s Malostranskou besedou, kde bude mít titul premiéru 17. února 2022. Vstupenky jsou již v prodeji v síti Ticketstream.

OBSAZENÍ

Hedwig – Roman Tomeš
Yitzhak – Vendula Příhodová
Kapela Angry Inch pod vedením Jiřího Vidasova

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Hudba a texty písní – Stephen Trask
Scénář – John Cameron Mitchell
Český překlad – Pavel Košatka
České texty písní – Petr Soukup
Režie – Pavel Košatka
Choreografie – Tomáš Smička
Kostýmy – vecizveci.cz
Paruky – Jarmila Kamínková
Hudební supervize – Jiří Vidasov
Dramaturgie – Jaroslav Panenka
Producent – Libor Svoboda