Judy Garland a její bouřlivá kariéra

V našich kinech se ještě nedávno promítal film Judy s Renée Zellweger v hlavní roli, jehož předlohou se staly vzestupy a pády miláčka Ameriky, herečky a zpěvačky Judy Garland. Připomeňme si proto životní osudy této legendy i její nejznámější písně.

Zřejmě nejslavnější filmová píseň všech dob je Somewhere Over the Rainbow z filmového muzikálu Čaroděj ze země Oz (The Wizard of Oz). V roce 1939 ji nazpívala právě Judy Garland, která se ve filmu zhostila role Dorotky a získala za ni v sedmnácti letech dětského Oscara. Mezi její další úspěchy patří například film Setkáme se v St. Louis (Meet Me in St. Louis) z roku 1944 – odtud se v jejím podání proslavila například píseň Trolley Song. Několik dalších hitů pochází z filmu Velikonoční přehlídka (Easter Parade), který v roce 1948 natočila s fenomenálním tanečníkem Fredem Astairem – titulní Easter Parade nebo We’re a Couple of Swells. Nominaci na Oscara si pak vysloužila ve filmu Zrodila se hvězda (A Star Is Born), jehož příběh známe díky nedávné nové verzi.

Judy Garland se podobně jako později její dcera Liza Minnelli stala hvězdou milovanou hned několika generacemi. Staly se bohužel také závislými na alkoholu a utišujících lécích, prožily si nešťastná manželství a na obě se vlastně vztahuje to, co nad rakví Judy Garland pronesl v Londýně roku 1969 její herecký partner Ray Bolger: „Judy Garland byla po celý život děvčátkem, které nestačilo dospět“.

Její organismus, vystavený neustálému napětí a návyku na stupňované dávky psychotik kombinovaných s barbituráty, jimž propadla hned v začátcích své umělecké dráhy v Hollywoodu, jí později přivodil sérii dalších a dalších nervových kolapsů a pokusů o sebevraždu. Ty ale přerušovaly občasné a překvapivě zdařilé návraty. Jedním z triumfálních comebacků se stal v roce 1961 její recitál v newyorské Carnegie Hall: jako první žena na světě za záznam tohoto koncertu získala cenu Grammy v kategorii Nejlepší album roku.

V říjnu roku 1963 si tehdy jednačtyřicetiletá Judy Garland do své každotýdenní televizní show, která se vysílala živě „od pobřeží k pobřeží“, pozvala tehdy začínající, teprve jednadvacetiletou Barbru Streisand. „Dodnes si pamatuji, jak mne při našem duetu Judy chytila za ruku a pevně ji stiskla“, zavzpomínala nedávno Barbra Streisand v jednom rozhovoru. A dodala: „Říkala jsem si – Judy je tak velká hvězda, že nechápu, proč se její ruka v té mé tak třese. A proč má takovou trému. Dneska, po padesáti letech, ji už absolutně chápu a dokonale jí rozumím.“

Hvězdná Judy Garland zemřela v roce 1969 ve věku 47 let.