Freddie Mercury ve světě muzikálu

Dnes, 5. září 2021, by oslavil 75. narozeniny zesnulý frontman a zakladatel skupiny Queen, legendární britský rockový zpěvák, skladatel a držitel ocenění Grammy za celoživotní dílo Freddie Mercury, od jehož tragického úmrtí v roce 1991 letos na podzim navíc uplyne již rovných dvacet let. Pokud jste si mysleli, že tento fenomenální zpěvák neměl nikdy nic společného se světem muzikálu, byli jste na omylu. Kromě spolupráce na muzikálových projektech dokonce sám stanul i na prknech westendského divadla.

V roce 1986 se v londýnském divadle Dominion Theatre konala světová premiéra vědeckofantastického muzikálu Time (Čas) z autorské dílny anglického skladatele, hráče na bicí, producenta a vůdčí osobnosti rokenrolové skupiny Dave Clark Five, Davea Clarka. Zmíněná kapela se mimochodem v roce 1964 stala první britskou kapelou, která se po Beatles prosadila v USA a také se stejně jako Beatles v roce 1970 rozpadla. Londýnská premiéra multimediálního muzikálu Time byla očekávána s velkým napětím, protože muzikál sliboval do té doby nevídané technické efekty a jeho tvůrci nechali na dvoualbum s písněmi z muzikálu nazpívat skladby nejen Cliffem Richardem, který v muzikálu ztvárnil hlavní roli, ale také slavnými jmény hudební scény jako jsou například Dionne Warwick, Stevie Wonder nebo právě Freddie Mercury. Ten zde nazpíval například ústřední píseň Time či krásně vystavěnou baladu In My Defence. Kromě toho se frontman skupiny Queen objevil také jako speciální host při charitativní repríze muzikálu 14. dubna 1988 v divadle Dominion Theatre jako překvapení přímo na jevišti. Šlo tak o jedno z jeho posledních živých vystoupení.

Cliff Richard s Freddiem Mercurym při charitativní repríze muzikálu Time 14. dubna 1988.

Podle komorníka Freddieho Mercuryho Petera Freestona byl právě autor muzikálu Time, Dave Clark, jedním z těch, kdo se o zpěváka starali v posledních měsících jeho života. Byl to také on, kdo 21. listopadu roku 1991 společně s Freestonem a Mercuryho posledním přítelem Jimem Huttonem našli zpěváka v jeho ložnici, když už nedýchal. Přesto Dave Clark vzápětí po Mercuryho smrti začal dávat jeden rozhovor za druhým a hrdě troubil do světa: „Byl jsem jediný člověk, který byl u Freddieho, když vydechl naposledy“. Tuto lež otiskly snad všechny noviny světa a Davea Clarka prý dodnes mrzí. Po čase proto poslal Jimu Huttonovi blahopřání k narozeninám se všeříkajícím textem: „Ty jsi tam byl“.

Do světa muzikálů však legendární zpěvák zasáhl i po své smrti. Roku 2002 měl totiž v londýnské divadelní čtvrti West End premiéru jukebox muzikál We Will Rock You, složený právě z písní legendární skupiny Queen. Již v roce 1996 se slavný americký herec italského původu Robert De Niro dohodl s osiřelými členy ‘Queenů’, tedy s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, že se spolu vydají do světa muzikálu. De Niro poskytl pro tento hudební projekt ze svých kont celých 11 milionů dolarů. Přesto odborná kritika muzikál nepřijala s žádným velkým nadšením. Publikum si však myslelo něco úplně jiného a muzikál We Will Rock You poté dobyl doslova celou planetu. Komik a scenárista Ben Elton v tomto díle použil čtyřiadvacet melodií z repertoáru skupiny Queen a s jejich pomocí vytvořil nápaditou satiru na současný hudební průmysl. Nebývalý úspěch tohoto muzikálu v divadlech po celém světě vydláždil dílu na světovém turné cestu do velkých hal. V roce 2013 se ho v pražské O2 Areně dokonce dočkali i tuzemští příznivci rockové skupiny Queen. V loňském roce u nás měla mít premiéru také česká verze muzikálu We Will Rock You, její přípravy však přerušila celosvětová epidemiologická krize. V současnosti je projekt odložen na rok 2023.