Carousel open-air

Slavný a oceňovaný muzikál Carousel existuje již více jak třičtvrtě století, přesto však bývá uváděn spíše zřídka – o to větší pozornost pak vzbudí každé nové nastudování, jako se tomu stalo letos v Londýně.

Carousel neboli Kolotoč je druhým muzikálem legendární dvojice Richard Rodgers a Oscar Hammerstein II, jehož premiéra proběhla na Broadwayi již před více než 75 lety. Jeho originální produkce z roku 1945 proměnila všech 8 nominací na cenu Donaldson Award, která byla jakýmsi předchůdcem dnes dobře známé Tony Award. Dramatický milostný příběh kolotočáře Billyho Bigelowa, který se ve snaze zabezpečit svou milou i jejich nenarozené dítě zúčastní loupeže, jenž se vymkne z rukou, byl v padesátých letech minulého století zpracován také do stejnojmenné filmové podoby. Přestože muzikál existuje již třičtvrtě století a každá další broadwayská produkce získává mnoho nominací na prestižní divadelní ceny, není Carousel titulem, který by byl hojně uváděn po celém světě. Dá se říci, že nejslavnější produkce tohoto díla se omezily na anglicky hovořící Spojené státy americké a Velkou Británii, ani zde však nebyl za dlouhá desetiletí své existence muzikál uváděn příliš často.

Ve Velké Británii byl Carousel poprvé uveden v roce 1950 v Londýně ve slavném divadle Theatre Royal Drury Lane. K dalšímu nastudování na West Endu došlo až po více než čtyřiceti letech v roce 1992. Nejnovější revival legendárního muzikálu nastudovalo v letošním roce divadlo Regent’s Park Open Air Theatre, kde se představení hrálo pod širým nebem v limitovaném počtu repríz od července do září. Kromě příjemné atmosféry open-air divadla, vyniklo toto nastudování svým zpracováním, pod kterým je podepsán autorský tým, jenž pro toto divadlo vytvořil již velmi úspěšné nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar. V něm ztvárnil hlavní roli Ježíše Declan Bennett, který v letošním roce exceloval právě v Carouselu jako Billy Bigelow.  

Carly Bawden (Julie Jordan) & Declan Bennet (Billy Bigelow)