Bratislava získala mezinárodní unikát – muzikál Turandot

Slovenské divadlo Nová scéna uvedlo v evropské premiéře jihokorejský muzikál Turandot – příběh o lásce a krutosti. Jedná se o historicky vůbec první uvedení korejského muzikálu v Evropě!

Příběh o čínské princezně Turandot, která nechává stínat hlavy svým nápadníkům, pokud neuhodnou její hádanky, vychází z perské legendy z 12. století, kterou ve své knize Tisíc a jeden den představil evropskému čtenáři François Pétis de la Croix. V 18. století byla látka zpracována do podoby divadelní hry, na niž o dvě stě let později navázal svou slavnou operou Turandot sám Giacomo Puccini.

Stejnojmenný muzikál vznikl v Jižní Koreji v roce 2010 u příležitosti Mezinárodního muzikálového festivalu v Daegu. Poté několik let putoval v rámci asijského turné po čínských městech, až se konečně v roce 2016 představil divákům také v korejském hlavním městě Soulu. Zde se, i díky obsazení tamních nejslavnějších muzikálových hvězd, stalo dílo senzací. O rok později byl na již zmíněném festivalu v Daegu dohodnut kontrakt o uvedení díla v Evropě, konkrétně v hlavní slovenské metropoli, v divadle Nová scéna. Premiéry muzikálu proběhly 6. a 7. března letošního roku a v hlavních rolích se představili přední umělci souboru divadla v čele s Miroslavou Drínovou, Petrem Makranským a Patrikem Vyskočilem, které doprovázel živý jedenáctičlenný orchestr. Bratislavská produkce Turandot láká zejména na působivou hudbu korejských hitmakerů a příběh plný emocí.

Korejští muzikálový tvůrci do budoucna doufají v navázání intenzivnější spolupráce s Evropou a přáli by si, aby uvádění muzikálu Turandot pokračovalo v rámci evropského turné po dalších státech, jako je např. Maďarsko či Česká republika. Muzikálu se tak možná dočkáme i u nás.