Bob Merrill by dnes oslavil 100 let

Dnes, tedy 17. května, uplynulo rovné jedno století od narození amerického hudebního skladatele, textaře a scénáristy Boba Merrilla. Jeho písně zejména v padesátých letech atakovaly hudební žebříčky popularity a jako skladatel či textař je podepsán také pod několika broadwayskými muzikály.

Bob Merrill už od dětství toužil po hudební kariéře, proto se jako zpěvák zúčastnil několika drobnějších talentových soutěží a později vystupoval v burleskách. Jeho sen o umělecké dráze nicméně přervala druhá světová válka, v jejímž průběhu Merrill narukoval do armády k jezdecké kavalerii a teprve po jejím skončení se mohl vrátit zpět k milované hudbě. V Hollywoodu přijal práci režiséra dialogů u filmové společnosti Columbia Pictures a zároveň také začal tvořit své první písně.

V roce 1957 debutoval na Broadwayi s muzikálem New Girl in Town, který si vysloužil dokonce nominaci na cenu Tony. Stejný úspěch, tedy nominaci na toto prestižní ocenění, slavily i další dva Merrillovy muzikály Take Me Along a Carnival! Úspěchů se dočkala také Merrillova spolupráce s Julem Stynem – například na slavných muzikálech Funny Girl či Sugar! (Někdo to rád horké!).

Bob Merrill byl celkem osmkrát nominován na cenu Tony, ani jednou ji však nezískal. Nedlouho po svých sedmdesátých narozeninách se mu začalo zhoršovat zdraví, což ho omezovalo v práci. Žádná z jeho nemocí sice nebyla fatální, Merrilla však jeho zdravotní stav uvrhl do vleklých depresí a rozhodl se proto dobrovolně ukončit svůj život, když se 17. února 1998 ve svém domě v Beverly Hills zastřelil.