Biograf láska představil obsazení

V úterý 2. května proběhla v Divadle Kalich tisková konference k připravovanému muzikálu Biograf láska, který bude mít premiéru v září letošního roku. Představen byl tvůrčí tým i značná část obsazení.

Nový původní český muzikál Biograf láska je, jak již jeho název napovídá, složen z písní legendy české populární hudby a oblíbené zpěvačky Hany Zagorové. Těch za svou dlouholetou kariéru natočila devítinásobná Zlatá slavice více než devět set, v připravovaném muzikálu se diváci mohou těšit na výběr 24 z nich – zazní zde skladby se zpěvačkou neodmyslitelně spjaté ale také písně méně známé. Zda je uslyšíme v podobě českému posluchači dobře známé, objasnil autor hudebního nastudování Ľubomír Dolný: „Pro potřeby inscenace se samozřejmě nevyhneme změnám forem, případně jemným změnám charakteru, ovšem nebude se jednat o dramatické změny.“ Vizuální stránku hudebních čísel pak poodkryla choreografka Petra Parvoničová: „Naším úkolem je vytvořit muzikálovou pecku, ukázat dalším generacím, že jde opravdu o ikonické písně, které si budou zpívat i naše děti. Diváci se mohou těšit na čísla uchopená v muzikálovém a jazzovém stylu, ale na své si přijde i mladší generace, která má v oblibě street dance.“

Autorský a tvůrčí tým

Autorkou scénáře k novému muzikálu je spisovatelka, scénáristka a publicistka Uljana Donátová, která využila písně Hany Zagorové k vytvoření příběhu, v jehož centru stojí tři ženské hrdinky: „Chtěla jsem laskavý příběh s písničkami Hany Zagorové, který může prožít úplně každý. Proto tři hlavní ženské postavy, okolo nichž se celý děj muzikálu točí, dokáží i vážné situace přijímat s humorem a nadhledem, dokáží se navzájem tak trochu špičkovat, dělat si ze sebe legraci, ale v důležitých okamžicích se podržet.“ V netradiční roli režiséra se tentokrát v Divadle Kalich představí Jan Kříž, který je tuzemskému divákovi dobře známý z řady muzikálových rolí nejen v tomto divadle. Pro něj osobně v příběhu nejvíce rezonuje naděje z písní Hanky. Naděje, kterou v sobě postavy příběhu hledají a nacházejí. Přátelství, díky kterému člověk na to hledání naděje není sám ve chvílích, kdy se s ním třeba život zrovna nemazlí.“

Marie Křížová, Jan Kříž, Michal Kocourek

V rámci obsazení se v novém českém muzikálu představí známí muzikáloví umělci Divadla Kalich jako je například Marie Křížová, Přemysl Pálek či Roman a Míša Tomešovi. Příležitost však dostanou také nové tváře, ku příkladu Felicita Prokešová či Natálie Halouzková.

Premiéra muzikálu s písněmi Hany Zagorové Biograf láska je naplánována na 16. září 2022 v Divadle Kalich. Právě toto divadlo je v posledních letech mimo jiné spjato také s působením legendární české zpěvačky. Zde se Hana Zagorová roku 2007 vrátila k herectví, tedy oboru, který na začátku své kariéry studovala. Jednalo se o roli Elizabeth v muzikálu Jack Rozparovač. Po něm následovala několikaletá spolupráce, během níž zde zpěvačka odehrála několik koncertů. Muzikál Biograf láska je tak logickým vyústěním této spolupráce, a ač byla Hana Zagorová již několikrát oslovena k podobnému projektu, nabídka Divadla Kalich ji přesvědčila „libretem, vizí celého týmu a pracovním nasazením“.

Rozhovor – Hana Zagorová

Jeviště Divadla Kalich se v roce 2007 stalo místem vašeho návratu k herectví, které jste původně studovala. Jaké vzpomínky máte na muzikál Jack Rozparovač?

Ty nejkrásnější a vůbec na Divadlo Kalich, protože tam funguje nějaký genius loci. Jednak se v něm moc krásně dělají koncerty, kterých jsem tam odehrála spoustu, a jednak Jack Rozparovač byl takový můj výlet do herectví a moc krásné představení. Měla jsem v něm, okamžitě mě napadá, jednu nádhernou písničku, kterou napsal Vašo Patejdl a která se jmenovala Já ty oči znám.

Napadlo vás někdy, že by vaše písničky, které jsou častokrát samy o sobě ucelenými příběhy, mohly posloužit vyprávění příběhu na divadelním jevišti?

Mou ctižádostí nebylo mít muzikál ze svých písniček, ale v posledních letech mi tři scénáře na muzikál došly a představte si, dva z nich se jmenují Biograf láska. Takže nějaký význam to asi má a já vlastně beru, a to jsem vždy hlásala, každou písničku jako uzavřené divadelní představení, tak jsem si říkala: A proč ne…

Hana Zagorová

OBSAZENÍ

Eva – Marie Křížová
Hana – Elis Ochmanová / Kateřina Bohatová
Alča – Michaela Tomešová / Denisa Nesvačilová
Alex – Roman Tomeš / Bořek Slezáček
Ben – Zbyněk Fric / Jan Tenkrát
Přemek – Přemysl Pálek / Milan Peroutka
Markéta – Natálie Halouzková / Felicita Prokešová
a další

AUTORSKÝ A TVŮRČÍ TÝM

Scénář – Uljana Donátová
Režie, scénografie – Jan Kříž
Choreografie – Petra Parvoničová
Kostýmy – Radek Fišer
Hudební nastudování – Ľubomír Dolný
Producenti – Divadlo Kalich, No.Art
Patronem inscenace je Michal Viewegh.