American Idiot: Z populárního alba i na naše jeviště

V únoru se v tuzemské premiéře představil v Divadle J. K. Tyla v Plzni muzikál American Idiot. Vychází ze stejnojmenného koncepčního alba skupiny Green Day z roku 2004, jímž se tato punkrocková skupina zapsala do povědomí široké veřejnosti a zároveň za něj obdržela celkem 7 nominací na prestižní hudební ocenění Grammy, z nichž dvě proměnila.

Libreto k muzikálu vytvořil frontman, textař a spoluzakladatel skupiny Billie Joe Armstrong ve spolupráci s režisérem Michaelem Mayerem. Rozšířili stávající dějovou linku alba a přidali několik dalších písní, pocházejících převážně z následujícího koncepčního alba 21st Century Breakdown z roku 2009. Premiéra muzikálu American Idiot se konala v září 2009 v Berkeley Repertory Theatre, kde se muzikál stal do té doby nejvýdělečnější inscenací, a krátce poté se přesunul na Broadway. Zde byl nominován ve 3 kategoriích na prestižní divadelní cenu Tony a ve dvou z nich zvítězil.

Díky oblibě skupiny Green Day dílo v nadcházejících letech doslova obletělo svět – hrálo se v Japonsku, Koreji, Švédsku, Kanadě, Austrálii, Argentině, Dánsku či Německu. Naposledy bylo uvedeno v loňském roce v rámci již třetího turné po Velké Británii u příležitosti desetiletého výročí muzikálu. Česká premiéra se uskutečnila 15. února na Malé scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni. První české nastudovaní přináší divákům dílo v netradičním pojetí v režii Stevea Josephsona, s čímž korespondují také kostýmy a scéna. Silnou stránkou plzeňského Idiota jsou výkony téměř všech hlavních představitelů i company, v čele s Lukášem Ondrušem, Pavlem Klimendou, Charlotte Režnou či Jozefem Hruškocim. Díky popularitě písní je dílo uvedeno v původním anglickém znění s českými titulky.