35 Let od smrti Harolda Arlena

Dnes uplynulo 35 let od smrti amerického hudebního skladatele Harolda Arlena, který za život složil více než 500 písní. K těm nejznámějším patří hit Over the Rainbow, napsaný pro film Čaroděj ze země Oz. za nějž si Arlen odnesl Oscara a dodnes se řadí k vůbec nejpopulárnějším americkým písním, o čemž svědčí i řada coververzí.

Harold Arlen se narodil 15. února 1905 v Buffalu do rodiny židovského kantora. Už od dětství byl vedený k hudbě, zpíval ve sboru synagogy vedeném jeho otcem a učil se hrát na klavír. Pro hudbu projevoval nesporný talent a časem si začal hrou na klavír přivydělávat, dokonce založil i vlastní kapelu. První vlastní písně složil už v devatenácti letech. Později Harold přesídlil do New Yorku, kde ve spolupráci s textařem Tedem Koehlerem psal písničky pro Cotton Club, populární noční podnik v Harlemu, a také pro broadwayské muzikály a hollywoodské filmy. Právě ty ho v polovině třicátých let přivedly do Kalifornie, kde skládal hudbu pro filmová studia, zejména pak pro jejich hudební snímky. Vedle Čaroděje ze země Oz (The Wizard of Oz) pracoval například také na skladbách pro snímek Zrodila se hvězda (A Star Is Born) s Judy Garlandovou v hlavní roli. Na svém kontě má i několik broadwayských muzikálů uvedených zejména ve 40. a 50. letech.

Začátkem roku 1937 se Arlen oženil s Anyou Tarandovou, což vzbudilo nelibost u jeho i jejích rodičů, jelikož na rozdíl od Harolda nebyla Anya židovského původu. Přes rodinný nesouhlas však šlo o šťastné manželství, které ale zůstalo bezdětné. Harold Arlen zemřel 23. dubna 1986 na rakovinu, přičemž krátce před smrtí stanovil svým univerzálním dědicem svého synovce. Po Arlenově smrti Irving Berlin shrnul jeho život a dílo větou: „Nebyl tak známý, jako někteří z nás, ale skládal mnohem lepší písně než většina z nás. Bude nám moc chybět.“