15 let od úmrtí Elly Fitzgerald

Dnes, tedy 15. června je to již čtvrtstoletí od úmrtí legendární americké jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, autorky a interpretky stovek písní, která vydala více než 40 alb a získala celkem 13 cen Grammy.

Ella Fitzgerald se narodila 25. dubna 1917 a už od dětství tíhla k hudbě. Původně si přála být tanečnicí, později se však seznámila s jazzem a zcela mu propadla. V 15 letech přišla při autonehodě o matku, krátce nato postihl jejího otčíma infarkt. Ella v důsledku dramatických událostí téměř přestala chodit do školy a našla si práci, která ji zavedla do blízkosti mafie a způsobila jí problémy s policií. Jako nezletilá byla svěřena opatrovníkům a poslána do církevní školy, ani tam ale dlouho nevydržela, a nakonec skončila na ulici.

Své první pěvecké vystoupení měla Ella v roce 1934, kdy zvítězila v talentové soutěži v newyorském Harlemu. Zde začala její kariéra, během níž působila v různých kapelách a v roce 1939 zformovala také vlastní kabaretní scénu a nazpívala stovky písní, z nichž mnohé se v jejím podání staly nesmrtelnými. Milovala jazz, ale zpívala také gospely, blues nebo soul a na svém kontě má též řadu duetů. Kromě toho nazpívala také řadu muzikálových písní, například na svém přímo muzikálovém albu Ella Sings Broadway. V jejím podání je pak známá především slavná píseň Summetime z muzikálu Porgy and Bess.

Ella Fitzgerald byla specifická nejen svou barvou hlasu a rozsahem tří oktáv, ale také osobitým stylem, s nímž dokázala podat pomalé balady i rychlé energické písně. Fascinující byla také její schopnost hlasové improvizace, díky které dovedla napodobit zvuky nástrojů celé kapely. Vrchol její kariéry přišel v 50. a 60. letech. Během velkého koncertního turné v roce 1969 dokonce vystoupila také v pražské Lucerně. Při plavbě po Vltavě si pak zajamovala s Evou Olmerovou a pozvala ji dokonce jako hosta na zbytek svého turné, což bohužel Olmerová nemohla přijmout.

S postupujícím věkem Ellu Fitzgerald čím dál více zrazovalo zdraví, takže v pozdějších letech už musela při svých vystoupeních sedět. Přesto s koncertováním neustala až do své smrti a stále vítala na svých vystoupeních nadšené davy. Zemřela 15. června 1996 v Los Angeles.