115 let od narození hollywoodské legendy Billyho Wildera

Začátkem tohoto týdne, konkrétně 22. června, jsme si připomínali 115 let od narození slavného amerického scénáristy a režiséra Billyho Wildera, jehož hollywoodská kariéra trvala více než půlstoletí. Na svém kontě má za tu dobu desítky úspěšných filmů, které se dnes již řadí k americké klasice, a vedle mnoha dalších ocenění získal i šest sošek Oscara za scénář i režii. Dva jeho filmy navíc inspirovaly také úspěšné divadelní muzikály.

Billy Wilder se narodil 22. června 1906 v Haliči do židovské rodiny jako mladší ze dvou bratrů. Jeho rodiče vlastnili obchod s koláči a marně se snažili svého syna přesvědčit, aby se do rodinného podniku zapojil. Poté, co Billy vystudoval ve Vídni, nastoupil na plný úvazek jako novinář. V roce 1926 se seznámil s kapelníkem Paulem Whitemanem, který ho vzal s sebou do Berlína a pomohl tak nastartovat jeho kariéru.

V Německu se Wilder nejdříve živil opět jako novinář, ale později se pustil také do psaní filmových scénářů. Počátkem třicátých let však jeho slibně rozjetá kariéra v Německu skončila, protože k moci se dostal nacistický režim, a Wilder musel kvůli svému židovskému původu zemi opustit. Přesunul se nejprve do Paříže a odtud dál do Hollywoodu, americké občanství se mu nicméně podařilo získat až v roce 1939. V témže roce si také vysloužil svou první nominaci na Oscara.

Marilyn Monroe ve filmu Někdo to rád horké

Wilder měl široký záběr a psal i točil filmy všech žánrů od komedií přes film noir až po dokumenty. Za snímek Ztracený víkend (The Lost Weekend) o neúspěšném spisovateli bojujícím s alkoholem získal hned dva Oscary – za scénář i za režii. Další jeho film – Sunset Boulevard o pomalu pohasínající hvězdě němého filmu si vysloužil jedenáct oscarových nominací a přímo Wilder proměnil tu za Nejlepší scénář. Film dodnes patří k nejúspěšnějším americkým snímkům a v devadesátých letech vznikla také jeho stejnojmenná muzikálová adaptace. Oscarových nominací se Wilder dočkal také za komedii Někdo to rád horké (Some Like It Hot) a tři sošky mu vynesl snímek Byt (The Apartment). V šedesátých letech nicméně začala jeho kariéra zpomalovat a začátkem osmdesátých let natočil svůj poslední film s názvem Kamaráde, kamaráde (Buddy, Buddy). Zemřel na zápal plic 27. března 2002 ve svém domě v Beverly Hills.

Billy Wilder se řadí se k nejvlivnějším americkým režisérům, jehož snímky ve své době posouvaly hranice toho, co je v rámci filmu přípustné, a často vykazovaly mimořádné kvality. Není proto divu, že Wilderovy filmy inspirovaly další umělce k divadelním adaptacím. U nás je nejspíše nejznámější muzikál Sugar, vycházející ze snímku Někdo to rád horké. Do širšího povědomí se v posledních letech, zejména díky ostravskému uvedení, dostal také slavný Lloyd Webberův muzikál Sunset Boulevard podle stejnojmenné Wilderovy předlohy, který nyní připravuje plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Třetím muzikálovým dílem podle Wilderova filmu je inscenace Promises, Promises, u nás uváděná pod názvem Sliby chyby, vzniklá na motivy oceňovaného snímku Byt. S tou se mohli čeští diváci setkat například v Městském divadle Brno.

Gloria Swanson jako Norma Desmond ve filmu Sunset Boulevard